Krakowscy policjanci zatrzymali 52-latka, który na aukcji internetowej chciał sprzedać skórę z Mrówkojada Wielkiego. Gatunek należy do zwierząt objętych konwencją waszyngtońską CITES, bo jest zagrożony wyginięciem. Obecnie można go spotkać jedynie w krajach Ameryki Południowej.

52-latek postanowił pozbyć się skóry i wystawił ją na aukcji internetowej, nie zdając sobie z sprawy, że popełnia przestępstwo.

Mężczyzna tłumaczył, że odziedziczył skórę mrówkojada po swoim krewnym, który miał kupić ją przed wojną od ambasadora Argentyny we Lwowie.

Skóra została zabezpieczona przez policję. Funkcjonariusze radzą, aby przed wyjazdem do egzotycznych krajów sprawdzić np. na stronie WWF Polska, jakich "pamiątek" należy nie zabierać ze sobą do kraju.

W zwalczaniu handlu zwierzętami chronionymi policjanci współpracują z wieloma organizacjami, m.in. z WWF Polska. Konwencja Waszyngtońska CITES, którą ratyfikowała także Polska, ma na celu kontrolę, redukcję lub całkowitą eliminację handlu okazami gatunków, którym grozi wyginięcie.