Wałbrzych i okolice to gratka dla fanów przeszłości. Tu skupiało się życie potężnych śląskich rodów arystokratycznych. To tam będziemy gościć w najbliższą sobotę w ramach cyklu RMF FM i TVP Info "Twoje Miasto". O atrakcjach regionu możemy przeczytać w najnowszym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Wałbrzych i okolice to gratka dla fanów przeszłości. Tu skupiało się życie potężnych śląskich rodów arystokratycznych. To tam będziemy gościć w najbliższą sobotę w ramach cyklu RMF FM i TVP Info "Twoje Miasto". O atrakcjach regionu możemy przeczytać w najnowszym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".
Zamek Hochbergów w Książu /Adam Hawałej /PAP

Historia miasta sięga XII wieku. Według świdnickiego kronikarza Ephraina Ignatiusa Naso początki osady sięgają 1191 r. Pierwsza wzmianka o mieście pojawia się jednak w dokumencie z 1305 r. "Liber fundationis Episcopatus Wratislavienis", według którego był parafią pozostającą w rękach książąt świdnicko-jaworskich. W XVIII i XIX wieku gmina była znanym i popularnym uzdrowiskiem, do którego przyjeżdżała polska arystokracja, w tym m.in. Izabela Czartoryska. To też miejsce, w którym skupiało się życie dwóch największych śląskich arystokratycznych rodów - Czetryców i Hochbergów - czytamy w gazecie. 

Dziennik podkreśla, że dziś na tym terenie można podziwiać dobrze zachowane zamki i pałace. Wałbrzych w czasie II wojny światowej został bowiem siedzibą hitlerowców. Oszczędzone zostały w związku z tym największe zabytki regionu. Był jednak też ośrodkiem badań naukowych. Ich efektem są ciągnące się kilometrami podziemne tunele, jak ten pod Zamkiem Książ czy przy ul. Wyzwolenia oraz schrony, jak ten powstały w Kopalni "Herman". Tym samym każdy znajdzie tu coś dla siebie. Choć niewątpliwie region będzie prawdziwą gratką dla fanów historii.

WIĘCEJ O ATRAKCJACH REGIONU PRZECZYTACIE W "DZIENNIKU GAZECIE PRAWNEJ".

Zapraszamy już w sobotę!

Do miasta położonego nad Pełcznicą, z niezwykłą historią i pełnym tajemnic Zamkiem Książ, zaprosił nas pan Paweł. To właśnie jego rymowanka najbardziej spodobała się naszemu redakcyjnemu jury. Podczas naszej wizyty w Wałbrzychu na pewno odwiedzimy największą atrakcję - Zamek Książ, ale również tamtejszą palmiarnię, zbudowaną na początku XX wieku dla księżnej Daisy. Dziś podziwiać tu można około 80 gatunków roślin. Nie zabraknie nas również w stadninie koni i Starej Kopalni w Wałbrzychu - zabytkowa, naziemna część kopalni "Julia" stanowi dziś jedną z największych atrakcji turystycznych miasta.

Jak co tydzień będziemy mieli dla Was także dwa żółto-niebieskie rowery. Szanse na nie ma każdy, kto naszym dziennikarzom przyniesie rymowankę z nazwami naszych stacji: "RMF FM" i "TVP Info". Szukajcie nas w sobotę od samego rana na Zamku Książ, słuchajcie na antenie RMF FM i oglądajcie w TVP Info. Zapraszamy również na nasze profile na Facebooku i Twitterze.

Wałbrzych będzie już 8. przystankiem na trasie wspólnego wakacyjnego konwoju RMF FM i TVP Info. W te wakacje odwiedziliśmy już Gniezno, Frombork, Lublin, Łańcut, Bolesławiec, Kołobrzeg i Giżycko! Wciąż czekamy na kolejne zaproszenia od Was! Co trzeba zrobić, by radiowo-telewizyjna ekipa zawitała właśnie do Waszego miasta? Wystarczy, że wyślecie liczący maksymalnie 140 znaków wierszyk związany z miastem, do którego chcecie nas zaprosić. Najciekawszą rymowankę wybierze specjalne redakcyjne jury złożone z dziennikarzy RMF FM i TVP Info. Miasto, w którym pojawimy się w kolejnym tygodniu, ogłaszamy w Faktach RMF FM w każdą środę o godzinie 12.

(mal)