W wakacje na antenach radia i telewizji - w ramach wielkiej multimedialnej akcji - odkryjemy dla Was ciekawostki i atrakcje polskich miejscowości! Ruszamy już dziś - Twoje Miasto w RMF FM i TVP Info zawitało do Gniezna!

Dlaczego Gniezno? Bo to właśnie rymowane zaproszenie od pani Barbary ujęło nas najbardziej. Nasze redakcyjne jury wybrało je spośród dziesiątek wierszyków, które wysyłaliście za pośrednictwem naszej specjalnej platformy [Znajdziecie ją poniżej]. Oto wyróżniony przez nas wpis: 

Tu opodal działał Mieszko, dziś audycja jest koleżko. Dziś z zakalcem będzie ciasto, matka patrzy w "Twoje miasto"!


A w Gnieźnie sprawdziliśmy, gdzie można wypocząć i świetnie się pobawić. Zawitaliśmy też tam, gdzie dzieje się coś ciekawego i w miejsca, w których historia toczyła się ponad dziesięć wieków temu.

Dlatego zajrzeliśmy do katedry, która zaczęła powstawać już w czasach Mieszka I. To tam koronowano pięciu króli. To tam spoczywa święty Wojciech. Jego życie uwiecznione zostało na wyjątkowych drzwiach gnieźnieńskich.

Wsłuchaliśmy się w głos miasta, a dokładnie w śpiew chóru Dzwon, który rozpoczął działalność w 1864 roku. To oznacza, że śpiewa już ponad 150 lat. I nadal śpiewacy mają na to ochotę i występują na wszystkich najważniejszych wydarzeniach w mieście.

Smak Gniezna to kuchnia wielkopolska. A jej popisowym, choć bardzo prostym daniem są pyry z gzikiem, czyli ziemniaki gotowane w mundurkach z dodatkiem białego sera. Smakowity dowód na to, że proste rozwiązania są najlepsze.

Gniezno to też oczywiście Muzeum Początków Państwa Polskiego, bo to tutaj był jeden z najważniejszych grodów piastowskich. Historycy nie są zgodni co do tego, które miasto było pierwszą stolicą Polski, ale Gniezno jest najpoważniejszym kandydatem do tego miana, podobnie jak do miejsca chrztu kraju w 966 roku. To tu odbył się wielki zjazd z udziałem niemieckiego cesarza Ottona. W kolejnych wiekach miastu przybywało budowli, z których zachowały się głównie kościoły - choćby św. Jerzego czy św. Trójcy (fara) - zespoły poklasztorne (np. franciszkanów), ale też sporo pięknych kamienic z XIX wieku. 

W sezonie startującym waśnie w czerwcu rusza kolejka wąskotorowa. Jest jedna, za to długa linia. Do wagoniku wsiadł reporter RMF FM, by odbyć podróż w przestrzeni, ale trochę i w czasie, bo dziś to już raczej nie środek transportu, a turystyczna atrakcja. 

Przede wszystkim jednak chcieliśmy się spotkać z Wami! Przygotowaliśmy mnóstwo niespodzianek. Mogliście zajrzeć do wozów transmisyjnych RMF FM i TVP Info. Sprawdziliście, jak powstają Fakty RMF FM. Zobaczyliście również pracę ekipy telewizyjnej od kuchni. Mieliśmy dla Was radiowe gadżety i to sporych rozmiarów. Dwóm osobom wyróżnionym w naszej zabawie wręczyliśmy żółto-niebieskie rowery. 

Uważnie słuchajcie Faktów RMF FM, oglądajcie TVP Info i śledźcie nasz profil na Facebooku! Dzielcie się z nami swoimi wrażeniami, zdjęciami.
Przyjdźcie koniecznie. Każdy z Was będzie mógł spróbować żółtej waty cukrowej!

Zaproście nas wierszem

A co trzeba zrobić, by radiowo-telewizyjna ekipa zawitała właśnie do Waszego miasta?

Wyślecie liczący maksymalnie 140 znaków krótki wierszyk związany z miastem, do którego chcecie nas zaprosić. Najciekawszą rymowankę wybierze specjalne redakcyjne jury złożone z dziennikarzy RMF FM i TVP Info. Miasto, w którym pojawimy się w kolejnym tygodniu, będziemy ogłaszać w każdą środę w Faktach RMF FM o godz. 12.