"Modne jest teraz 'skręcanie w prawo', ale diabeł tkwi w szczegółach. Nie może być tak, że terrorysta jest na terytorium Polski i zagraża naszemu bezpieczeństwu, ale nie może być też tak, że straszymy każdego uchodźcę (...). My jako Polska 2050 podkreślamy, bardzo często podkreślamy, że dla nas ważne jest bezpieczeństwo, ale nie można zapominać o człowieczeństwie" - powiedział Paweł Śliz z Polski 2050, przewodniczący sejmowej komisji ds. Sprawiedliwości i Praw Człowieka, który był sobotnim Gościem Krzysztofa Ziemca w RMF FM, komentując zapowiedź Donalda Tuska o deportacjach dla tych imigrantów, którzy naruszą polskie prawo.

Paweł Śliz o zapowiedzi dot. deportacji: Bardzo poważnie traktujemy prawa człowieka

Ten język jest ostry, ale musimy pamiętać o bezpieczeństwie, które musimy zapewnić naszemu krajowi. Bezpieczeństwo nie wyklucza człowieczeństwa. Musimy pamiętać o ludziach, którzy uciekają przed wojną, przed gnębieniem, uciekają przed tragediami rodzinnymi, które spotkały ich w Syrii czy w Ukrainie. Jeśli ktoś natomiast popełnia ciężkie przestępstwa zagrażające naszym obywatelom, to wtedy relokacja będzie właściwa - powiedział Paweł Śliz z Polski 2050, przewodniczący sejmowej komisji ds. Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Bardzo poważnie traktujemy prawa człowieka - dodał.

Polska nie będzie implementowała paktu imigracyjnego?

Krzysztof Ziemiec poprosił swojego gościa o komentarz ws. tego, że premier Donald Tusk powiedział, że Polska nie będzie implementowała paktu imigracyjnego

Inaczej na to patrzę. Na tym polega polityka i rozmowy w Europie, żebyśmy powiedzieli: jasne, Europa musi się przygotować na imigrantów, ale Polska przyjęła Ukraińców. Także imigrantów wojennych (...). Wypowiedzi polityków europejskich wskazywały, że bardzo doceniają nasze wsparcie i zaangażowanie w pomoc dla Ukrainy. W naszym kraju jest najwięcej tych obywateli, ok. 2 mln. Ambasador Niemiec mówił mi, że tam jest milion, gdzie mają populację dwukrotnie wyższą (…) - powiedział polityk.

Musimy myśleć o racjonalnej polityce migracyjnej, bo ona jest, była i będzie jeszcze większa. Za chwilę pojawi się imigracja klimatyczna (...). Musimy być przygotowani na każdą ewentualność - w dobie wojny, wzrostu temperatury Ziemi, klimatu i tego wszystkiego, co się dzieje. Polska jest wschodnią, zewnętrzną granicą Unii Europejskiej - dodał.

Rekonstrukcja rządu i zaskoczenie koalicjanta

Pan premier oczywiście jest upoważniony do dokonywania zmian w swoim rządzie, gdyż to on odpowiada za ten rząd, on nim kieruje. Natomiast pamiętajmy o tym: nic o nas bez nas - podkreślił poseł Paweł Śliz.

Zapytany o częstotliwość i jakość rozmów w koalicji, przedstawiciel Polski 2050 zapewnił, że rozmowy odbywają się regularnie, zarówno na poziomie szefów klubu, jak i z poszczególnymi posłami. 

Prowadzę je także z przedstawicielami Lewicy i PSL-u regularnie, to jest kilka do kilkunastu razy dziennie - dodał.

Krzysztof Ziemiec - w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich - zapytał swojego gościa o przyszłość koalicji.

Jeśli wybory prezydenckie, które będą w maju, potem w czerwcu będą niekorzystne dla koalicji, to wtedy może być bardzo, bardzo różnie. Wtedy ta koalicja może przestać istnieć - zauważył poseł Trzeciej Drogi, podkreślając jednocześnie, że ważne jest, aby prezydent był osobą stawiającą wyzwania przed rządem, a nie tylko wykonawcą decyzji szefa partii.

Polityczne przepychanki i "zamach stanu"

Gość Krzysztofa Ziemca zapytał posła Polski 2050 o złożone zawiadomienie do prokuratury przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego o dokonaniu "zamachu stanu" przez m.in. premiera Donalda Tuska i jego ministrów, marszałka Sejmu Szymona Hołownię, marszałka Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską, posłów koalicji rządzącej, a także niektórych sędziów i prokuratorów.

Żarty żartami, ale to traktuję bardzo poważnie i przede wszystkim traktuję to poważnie, ponieważ kłamstwo powtarzane wiele razy potem może stać się prawdą - mówił Paweł Sliz.

Porównał tę sytuację do "kłamstwa smoleńskiego", wskazując na niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą powtarzanie nieprawdziwych informacji.

I teraz, jeżeli powtarza to część polityków Prawa i Sprawiedliwości, na czele z panem Święczkowskim, który był prokuratorem, który powinien wiedzieć, jakie są znamiona art. 127 z Kodeksu karnego, to musi być przemoc, to muszą być w cudzysłowie te czołgi, rogatki na mieście - dodał poseł.

Rola ambasadora USA i polityka międzynarodowa

W kontekście polityki międzynarodowej padło pytanie o wypowiedź nowego ambasadora USA w Polsce, który stwierdził, że "ściganie za różnice polityczne jest niedopuszczalne”.

Nie wyobrażam sobie tego, że jakikolwiek inny stan, kraj będzie nam narzucał, co mamy robić, jak ma ta nasza polityka w Polsce wyglądać - skomentował Paweł Śliz.

Komisja śledcza i przyszłość Zbigniewa Ziobry

Padło również pytanie dotyczące komisji śledczej i postaci Zbigniewa Ziobry - o możliwości rozliczenia jego działań i o jego przyszłość. 

Ja bym bardzo chciał, żebyśmy przestali patrzyć na to, czy Zbigniew Ziobro przyszedł, czy Zbigniew Ziobro nie przyszedł - powiedział gość Krzysztofa Ziemca, wskazując na konieczność postawienia konkretnych pytań i uzyskania odpowiedzi.

Zachęcamy do subskrybowania naszego kanału na YouTube https://www.youtube.com/@RMF24Video

Opracowanie: