"W Polsce mieliśmy przez długie lata dwie przewagi konkurencyjne nad otoczeniem, których się pozbyliśmy – niską cenę energii i niskie koszty pracy, mówię tutaj o stosunku jakości do ceny" – powiedział Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG. Był on gościem Tomasza Terlikowskiego w Porannej rozmowie w RMF FM. Jak dodał, "o jednej i drugiej przewadze możemy zapomnieć, one przepadły".

Premier Donald Tusk w poniedziałek pojawi się na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW), gdzie ma przedstawić wielki plan gospodarczy dla Polski. Wystąpienie szefa rządu od kilku dni budzi duże emocje. 

Co może powiedzieć szef polskiego rządu? Między innymi o to Tomasz Terlikowski pytał w Porannej rozmowie w RMF FM swojego gościa - Piotra Woźniaka - byłego ministra gospodarki i byłego prezesa PGNiG.

Jak stwierdził ekspert, oczekiwałby, aby Donald Tusk mówił m.in. o kluczowych wskaźnikach makroekonomicznych Polski - PKB, inflacji i bezrobociu.

Piotr Woźniak zwrócił uwagę, że "stopa inwestycji w Polsce jest niesłychanie niska"Niecałe 18 procent, co jest wielkością wstydliwą, bo moim zdaniem stać Polskę na dużo więcej. Tu może się włączyć administracja, bo to ona steruje podatkami i opłatami - mówił gość Tomasza Terlikowskiego.

Gospodarz Porannej rozmowy w RMF FM powiedział, że według doniesień medialnych Donald Tusk może dziś ogłosić duże inwestycje zagraniczne w Polsce. Jeżeli do tego dojdzie, to oceniam to za bardzo dobry ruch. Ogłaszanie dużej inwestycji zawsze jest korzystne dla rządzącej administracji - zaznaczył Woźniak.

"Dwie przewagi, których się pozbyliśmy"

Jak stwierdził były minister gospodarki, "w Polsce mieliśmy przez długie lata dwie przewagi konkurencyjne nad otoczeniem, których się pozbyliśmy - niską cenę energii i niskie koszty pracy, mówię tutaj o stosunku jakości do ceny". Dodał, że "o jednej i drugiej przewadze możemy zapomnieć, one przepadły".

Byliśmy stosunkowo dobrze wykształconą i nawet bardzo dobrze wykształconą kadrą, tylko dosyć słabo płatną, co było nie do utrzymania na dłuższą metę - mówił Piotr Woźniak.

Gość Porannej rozmowy w RMF FM wspomniał o transformacji energetycznej. Tutaj jest duże pole do popisu, bo inwestycja w elektrownie jądrowe - z tego, co pisze prasa - właściwie stoi - powiedział.

Nie trzeba nic przyspieszać. Trzeba wyznaczyć prawdziwy harmonogram i konsekwentnie go wypełniać. I nie będzie miejsca na niezbyt przytomne decyzje, że rozpoczęto badania gruntu pod posadowieniem obiektów jądrowych - mówił Piotr Woźniak.

Pytania od Słuchaczy: Gaz łupkowy, programy mieszkaniowe, rozproszenie resortu gospodarki

Podczas poniedziałkowej Porannej rozmowy w RMF FM Tomasz Terlikowski zadał 3 pytania od Słuchaczy.

Pierwsze dotyczyło tego, czy powinniśmy wrócić do propozycji wydobycia gazu łupkowego w Polsce.

Powinniśmy. Oczywiście, tak. Z całą pewnością będzie opłacalne. Każdy gaz wydobywany w Polsce, niezależnie , czy on się nazywa łupkowy, czy inaczej, jest tańszy niż importowany - mówił Piotr Woźniak. Jak dodał, "tutaj nie chodzi o gaz z łupków, tylko o gaz wydobywany metodą szczelinowania hydraulicznego". To ta metoda odniosła sukces, a nie gaz z łupków. Ta metoda została sprawdzona - wyjaśniał ekspert.

Drugie z pytań było związane z programami mieszkaniowymi "Bezpieczny kredyt 2 procent" i "kredyt 0 procent". Jeżeli coś jest niesprawne, to się to wyrzuca - stwierdził gość Porannej rozmowy w RMF FM.

Trzecie dotyczyło natomiast tego, czy rozproszenie resortów gospodarczych to dobre rozwiązanie. Super resort gospodarczy byłby pomyłką, ale ktoś, kto koordynuje politykę gospodarczą, jest potrzebny - odpowiedział Piotr Woźniak.

Jak Polska może reagować na cła Donalda Trumpa?

Tomasz Terlikowski zadał swojemu gościowi pytanie o to, jak Donald Tusk może zareagować na cła Donalda Trumpa. Może tylko pośrednio - odpowiedział Piotr Woźniak.

Mamy politykę celną unijną. Pytanie, czy uda się administracji Trumpa wbić klin między politykę celną poszczególnych krajów UE a Unię Europejską, czy się nie da. Moim zdaniem się nie da - kontynuował ekspert.

Jego zdaniem, "jeżeli reakcja UE będzie ostra, (wysokie cła za wysokie cła - przyp. red.), to jesteśmy blisko wojny celnej. Jeżeli to będzie ograniczone do strefy euro, to jesteśmy poza zasięgiem, ale wtedy wykazujemy się brakiem solidarności europejskiej - dodał.

Piotr Woźniak zwrócił również uwagę na to, że "Niemcy są naszym partnerem handlowym w bardzo wysokim stopniu". W momencie, kiedy gospodarka niemiecka się kurczy, a ona pełza na granicy stagnacji, to wszyscy inni poddostawcy, tacy jak my, na tym cierpią - zaznaczył.

Poranna rozmowa w RMF FM. Zadaj pytanie!

Słuchacze RMF FM i RMF24 oraz użytkownicy portalu RMF24.pl mogą mieć swój udział w Porannej Rozmowie w RMF FM. Wystarczy, że prześlą pytania, które Tomasz Terlikowski zada swoim gościom.

Należy wpisać je w poniższej formatce lub wysłać maila na adres fakty@rmf.fm.

Jeśli nie wyświetla Wam się formatka, znajdziecie ją klikając pod tym adresem: >>>TUTAJ<<<.

Na rozmowę Tomasza Terlikowskiego zapraszamy tuż po godz. 8:00 do RMF FM, internetowego Radia RMF24, na stronę RMF24.pl, aplikacji RMF ON i naszych mediów społecznościowych! 

Jeśli nie chcesz, aby nie umknęła Ci jakakolwiek Rozmowa w RMF, subskrybuj nasz kanał na YouTube https://www.youtube.com/@RMF24Video.

Opracowanie: