"Dziś 51 proc. populacji Polaków objętych jest centrami zdrowia psychicznego. Od 1 lipca kolejne centra zdrowia psychicznego zaczną działać" - poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna w Porannej rozmowie w RMF FM. Minister skomentowała też ostatni sondaż wyborczy dla RMF FM, wyjaśniając, że Koalicja Obywatelska nie rywalizuje o elektorat Konfederacji.
Co z gigantycznymi kolejkami do lekarzy-specjalistów w Polsce? Od tego mamy centralną rejestrację. Warto skorzystać z niej, bo w różnych miejscach są różne terminy. Trzeba sprawdzić, czy gdzieś nie ma wolnych miejsc - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Izabela Leszczyna.
Terminy są za długie. Co z tym zrobić? Wprowadzamy pewne zmiany w zarządzaniu kolejką (w przypadku wizyt u specjalistów - przyp. red.) po to, by pacjenci pierwszorazowi nie byli przyjmowani 6, 8, 10 razy w ciągu jednego roku. To spowoduje, że te kolejki będą mniejsze. To wchodzi w życie od 1 kwietnia, w drugim kwartale roku wejdzie w życie. To zadziała - dodała.
W ubiegłym roku odbyliśmy jako Polacy 87 mln wizyt u specjalistów. To tak, jakby każdy z nas, bez względu na to, czy ma jeden dzień życia, czy 90 lat, był ponad dwa razy u specjalisty - mówiła minister, dodając, że po pandemii Covid-19 chorujemy częściej i stąd więcej wizyt u specjalistów.
Z czasem centralna e-rejestracja obejmie wszystkie specjalizacje. W przyszłym roku zajmiemy się kolejnymi specjalizacjami po kardiologii - tłumaczyła szefowa resortu zdrowia.
Ukraińskie dzieci są objęte takimi samymi obowiązkami, jak dzieci polskie - mówiła Izabela Leszczyna, przypominając, że szczepienia w Polsce nie są przymusowe, co oznacza, że rodzic może zdecydować o braku szczepienia dla swojego dziecka, ale musi wówczas zapłacić karę. Warto się szczepić, to ratuje nam życie - dodała.
1 lipca kończy się program pilotażowy dotyczący centrów zdrowia psychicznego. Co dalej w sytuacji, gdy zdrowie psychiczne Polaków staje się poważnym problemem?
Dziś 51 proc. populacji Polaków objętych jest centrami zdrowia psychicznego. Od 1 lipca ruszą kolejne. 80 proc. populacji zostanie objęte pomocą centrów - zadeklarowała minister.
Jednocześnie Leszczyna odniosła się do kwestia opieki psychiatrycznej nad dziećmi. Psychiatrów jest za mało, ale nie załatwimy sprawy zdrowia psychicznego dzieci, kształcąc hordy psychiatrów - stwierdziła. Przeznaczamy na psychiatrię coraz więcej pieniędzy, ale apeluję: bądźmy dla siebie lepsi i poświęcajmy więcej czasu dzieciom - dodała.