Dawno, dawno temu. Albo nie… Za siedmioma lasami, za siedmioma górami… Albo całkiem blisko. Po prostu w Krakowie, na Kopcu Kościuszki. W oparciu o bajki Jana Brzechwy powstało słuchowisko radiowe. Po raz pierwszy w historii wybrane utwory tego autora zostały rozpisane na role i zagrane przez ludzi, którzy na co dzień zajmują się dostarczaniem Wam pilnych, ważnych i potrzebnych informacji. Przez prawie dwa tygodnie 30 dziennikarzy RMF FM - w pocie czoła - szlifowało wersy 12 bajek Brzechwy. Po co to wszystko? Dla chociaż jednego uśmiechu dziecka.


Skąd pomysł?

Z patrzenia. I potrzeby pomocy. Ostatnio jestem częstym gościem w szpitalach. Każdy powie, no tak, wiemy jak wygląda szpital, leczy się w nim cała armia chorych ludzi. Nic nowego. Ale jeśli nie jesteśmy tam częstym gościem, to zapominamy o tym uczuciu beznadziei, strachu, rozpaczy, które wije się szpitalnymi korytarzami i czy chcemy, czy nie, sączy nam się do głowy i serca. To dlatego, gdy opuszczamy taką placówkę, mówimy brr... i idziemy szybko, by jak najprędzej zapomnieć o tym, co widzieliśmy i poczuliśmy tam, gdzie leżą nieuleczalni chorzy. Albo bardzo ciężko chorzy. Także dzieci.

Część z nich, podłączonych do kroplówek, czy oczekujących na operacje nie spędzi świąt w domu, tylko na szpitalnym oddziale. Jak bardzo by nie był on pastelowy i przyjazny dziecku, to zawsze jest to tylko oddział. Zadaniem dorosłych jest, by maluchom nie dłużył się czas, by mogły się uśmiechnąć. Nieoczekiwanie ucieszyć, z rzeczy prostej, ale ładnej, z rymem, który bawi ucho i umysł, a nie obraża dobrego smaku. Z Bajek Brzechwy po prostu. 

A poza tym, przecież idą święta, trzeba się dzielić tym, co mamy dobrego... A mamy dobre głosy, i dużo entuzjazmu do tego co robimy. "Dla dzieci wszystko" - usłyszałam od naszych trzech  dziennikarzy sportowych, których trudno zebrać o jednej godzinie w jednym miejscu. Ale się udało... I to tylko dla trzech krótkich wersów, które Kuba Wasiak, Patryk Serwański i Maciej Jermakow wypowiadają w "Talerzu". Grają tam noże. Jest więc ostro...

Zapraszam do słuchania i zabawy przy 12 bajkach Jana Brzechwy! No i wisienki na torcie - czyli piosenki "Psie Smutki" w wykonaniu zespołu "Poparzeni Kawą Trzy". Usłyszycie Romana Osicę (redakcja śledcza RMF FM) oraz Krzysztofa Zasadę, który skomponował muzykę do tego wierszyka. Delikatną jak puszek... zupełne przeciwieństwo tego, czym Krzysztof zajmuje się codziennie, zdobywając informacje od policji, wojska i innych służb, co przypomina czasem pracę w kopalni.