Ryn, Sulejów, Tczew, Ciechocinek, Gryfów Śląski, a może Sieniawa? W najbliższą sobotę odwiedzimy kolejne Twoje Miasto w Faktach RMF FM. To wy zdecydujecie, gdzie pojawi się nasz reporter i żółto-niebieski wóz satelitarny. Głosujcie w sondzie. Wyniki ogłosimy w czwartkowe południe.

Ryn, Sulejów, Tczew, Ciechocinek, Gryfów Śląski, a może Sieniawa? W najbliższą sobotę odwiedzimy kolejne Twoje Miasto w Faktach RMF FM. To wy zdecydujecie, gdzie pojawi się nasz reporter i żółto-niebieski wóz satelitarny. Głosujcie w sondzie. Wyniki ogłosimy w czwartkowe południe.
Na Was głos w sondzie czekamy do czwartku /Zdj. ilustracyjne/Leszek Szymański /Archiwum RMF FM

Po dłuższej przerwie możemy się zjawić na Dolnym Śląsku. Zaproszenie dostaliśmy z Gryfowa Śląskiego. Prawa miejskie ma od XIII wieku. Do dziś zachowały się tam fragmenty średniowiecznych murów miejskich. Jeśli zdecydujecie, że to właśnie tam pojedziemy - na pewno usłyszycie też o niezwykłych legendach związanych w tym miejscem.

Pomorze i Tczew przyciąga z kolei historią polskiej muzyki. To tam urodził się Grzegorz Ciechowski z zespołu Republika. Dziś można w mieście zobaczyć zabytkową lokomotywę, pomalowaną w czarno-białe pasy, czyli charakterystyczny symbol Republiki. Warto przyjechać do Tczewa także dla holenderskiego, zabytkowego wiatraka z XIX wieku czy rekordowych mostów.

Po raz drugi głosować możecie też na Ciechocinek w Kujawsko-Pomorskiem. To miejsce znane, ale i tam nie brakuje tajemnic do odkrycia. Perła polskich uzdrowisk, największe w Europie tężnie i piękne kobiety - to argumenty, które wymienia pan Roman. Turyści chętnie fotografują się tam z Jasiem i Małgosią i spacerują po deptaku.

W Warmińsko-Mazurskiem na nasz przyjazd czeka Ryn. Miasto, które ma zaledwie kilka tysięcy mieszkańców, ale o cudownym położeniu i bogatej historii. Leży nad dwoma jeziorami - Ryńskim i Ołów. Zaprasza nas tam pan Seweryn. Drugi co do wielkości w Polsce zamek krzyżacki z XIV wieku. Można tu przenieść się w czasy średniowiecza, poczuć się jak rycerz albo dama dworu. Z zamkiem związane są legendy. Jest też nowa ekologiczna mini-przystań ekomarina wraz z promenadą nad jeziorem Ryńskim. Wspaniałe widoki na piękne jezioro gwarantowane. Z dala od dużych aglomeracji, gwarantuje ciszę, spokój, czyste powietrze i niemal krystalicznie czystą wodę w jeziorach - pisze nasz słuchacz. Chętnie opowiemy o tym w Faktach!

Pięknie prezentuje się też Sieniawa na Podkarpaciu, którą proponuje nam pani Ewelina. Historia miasta nierozłącznie związana jest z rodem Czartoryskich. Jest tam piękny zespół pałacowo-parkowy i zespół klasztorny Dominikanów z kryptą, w której spoczywają prochy 22 członków rodziny, w tym Adama Ludwika Czartoryskiego, hrabiny Elżbiety z Czartoryskich Zamoyskiej oraz jej syna Adama Zamoyskiego. Będąc w Sieniawie, koniecznie trzeba też usiąść na kamieniu szczęścia!

Ostatnia kandydatura to Sulejów w Łódzkiem. W Sulejowie znajduje się Klasztor Cystersów. Jest to perełka województwa łódzkiego. Został ufundowany przez Kazimierza Sprawiedliwego! Tego miejsca nie można ominąć - zaznacza pan Piotr. Jak dodaje - warto wybrać się nad Zalew Sulejowski. Można tam też zobaczyć, jak wygląda połączenie schronu z... czołgiem.

Czekamy na zgłoszenia!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!