Baranów Sandomierski, Rudnik nad Sanem, Pińczów, Parczew, Jastrowie, Drzycim. Jak zwykle w każdy wtorek mamy dla Was sześć propozycji miast, z których wybrać możecie to, do którego pojedziemy w najbliższą sobotę w ramach cyklu "Twoje Miasto w Faktach RMF FM".

Tym razem mamy dla Was dwie bardzo ciekawe propozycje z Podkarpacia. Baranów Sandomierski to miasto położone nad Wisłą w północnej części regionu. Jedną z największych atrakcji jest tutaj tzw. "Mały Wawel" - późnorenesansowy zamek, wzniesiony na przełomie XVI i XVII wieku dla Andrzeja Leszczyńskiego. Będąc w Baranowie, koniecznie poznać trzeba także legendę o "Sercu Lasowiaczki". Druga podkarpacka propozycja tego tygodnia to Rudnik nad Sanem, zwany stolicą wikliny. Jeśli zdecydujecie, że to tam pojedziemy, na pewno poznacie tajniki tego rzemiosła. Warto zobaczyć tu także Pałac Tarnowskich czy młyn wodny.

Pińczów to już propozycja z województwa świętokrzyskiego. Warto tu między innymi wybrać się na spacer po średniowiecznym kwadratowym rynku. W jednym z jego rogów znajduje się klasztor oo. Paulinów. Jeśli zdecydujecie, że to do Pińczowa pojedziemy, na pewno opowiemy także o historii tutejszej wąskotorówki. Ciuchcia Expres Ponidzie dojechała do Pińczowa w latach 20. ubiegłego wieku.

"Urokliwe miasteczko, piękny krajobraz, ciekawa przeszłość|" - tak na RMF24.pl opisujecie Parczew na Lubelszczyźnie. Najbardziej znanym zabytkiem jest tutaj Bazylika Mniejsza, warto zwrócić uwagę także na zachowany średniowieczny układ miasta. 

Jastrowie to już propozycja z Wielkopolski. "Dwa zabytkowe kościoły, ratusz, zwalony most, dom, w którym mieszkał Leon Kruczkowski, murale" - to atrakcje, które polecacie w swoich zgłoszeniach.

Północ kraju tym razem reprezentuje kujawsko-pomorski Drzycim. Waszym zdaniem warto tu zobaczyć "piękny, zabytkowy kościół, ładny i relaksujący park z fontanną i dróżkami czy dworki i pałacyki z ciekawymi historiami w okolicy".

Czekamy na zgłoszenia!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie