Skarszewy w Pomorskiem odwiedzimy tym razem w naszym cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM! Tak zdecydowaliście w głosowaniu na RMF 24. Zapraszamy już w najbliższą sobotę. Lokalne ciekawostki, legendy i atrakcje odkryje dla Was nasz reporter Kuba Kaługa.

W tym tygodniu zacięty bój o zwycięstwo stoczyły trzy miasta - Dęblin na Lubelszczyźnie oraz Kwidzyn i Skarszewy z województwa pomorskiego. Ostatecznie wybraliście to ostatnie:

Według ustaleń historyków początki osadnictwa w tym miejscu to 500 lat p.n.e. Historia miasta od XII wieku jest związana z zakonem joannitów. Z XIV wieku znana jest natomiast jego niemiecka nazwa - "Schoeneck", czyli "piękny zakątek". I rzeczywiście - warto je zobaczyć. Centrum miasta zachowało średniowieczny układ. Można obejrzeć fragmenty zachowanych od tych czasów murów obronnych, baszty, pozostałości zamku joannitów i gotycki kościół św. Michała Archanioła. To tam w XVIII wieku wybudowano kościół w rekordowym czasie, bo w zaledwie... 24 godziny!

Zaproszenie do Skarszew dostaliśmy od pani Lucyny. Z naszym miasteczkiem związanych jest sporo legend, m.in. o ukrytym podziemnym tunelu, czy porzuconych skarbach - napisała nasza słuchaczka. Mamy zamek, piękne podświetlone mury i urocze rozlewisko rzeki Wietcisy. Mamy ciekawe, ale mało znane jeszcze muzeum pełne archeologicznych skarbów - dodała. Wszystko to sprawdzimy podczas naszej wizyty!

O Skarszewach będzie opowiadał nasz reporter Kuba Kaługa. Odwiedźcie nas na miejscu i zobaczcie jak powstaje Twoje Miasto w Faktach RMF FM. Atrakcji nie zabraknie. Słuchajcie też sobotnich Faktów RMF FM już od godz. 8.

Wy decydujecie - my jedziemy i odkrywamy dla Was polskie miasta!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie

(MRod)