Lubawa, Sieraków, Dęblin, Wałcz, Skarszewy, a może Kwidzyn? Jak co tydzień, to Wy zdecydujecie, skąd nadamy Twoje Miasto w Faktach RMF FM! Już w najbliższą sobotę jedno z tych miast odwiedzi nasz reporter, by odkryć lokalne atrakcje, ciekawostki, legendy i spróbować okolicznych przysmaków. Głosujcie w sondzie! Zwycięzcę poznamy w czwartkowe południe.

Lubawa, Sieraków, Dęblin, Wałcz, Skarszewy, a może Kwidzyn? Jak co tydzień, to Wy zdecydujecie, skąd nadamy Twoje Miasto w Faktach RMF FM! Już w najbliższą sobotę jedno z tych miast odwiedzi nasz reporter, by odkryć lokalne atrakcje, ciekawostki, legendy i spróbować okolicznych przysmaków. Głosujcie w sondzie! Zwycięzcę poznamy w czwartkowe południe.
Lubawa, Sieraków, Dęblin, Wałcz, Skarszewy, a może Kwidzyn? /Kamil Młodawski /RMF FM

Wielkopolski Sieraków to propozycja od pana Adama. To miasto położone nad Wartą, między dwoma jeziorami - Jaroszewskim i Lutomskim. Nasz słuchacz poleca odwiedzić mauzoleum Opalińskich i pozostałości zamku tego rodu. Warto zobaczyć też tutejszy kościół nazywany Perłą Sierakowa oraz klasztor.

Rosło tam dużo dębów, a w rzekach pływały ryby liny. To jedna z legend wyjaśniających, skąd nazwę wziął Dęblin w województwie lubelskim. To okolica o wspaniałych walorach przyrodniczych, doskonała dla fanów kajaków. Miasto otaczają Wisła i Wieprz. Trzeba odwiedzić Twierdzę Dęblin i pozostałości fortów. Zachwyca też Pałac Mniszchów. Dęblin nieodłącznie kojarzy się też z wojskiem i siłami powietrznymi.

Do Wałcza w Zachodniopomorskiem zaprasza nas pan Maciej. To kraina lasów i jezior, w samym centrum miasta znajdują się dwa duże akweny wodne. Są tu dobrze zachowane pozostałości po II wojnie światowej, między innymi bunkry niemieckie. Na Bukowinie znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Wałczu - wylicza nasz słuchacz.

Możecie też głosować na Lubawę w Warmińsko-Mazurskiem. Stacjonowanie armii Napoleona w 1807 roku, kwatera przed bitwą pod Tannenbergiem, ostatni postój wojsk krzyżackich przed bitwą pod Grunwaldem - wylicza pan Mariusz. Czterokrotnie w swoim życiu przebywał tam Mikołaj Kopernik. Lubawa zasłynęła też z Biblii Gutenberga, którą kupił dla zamku biskupów chełmińskich biskup Chrapicki. Na początku XIX wieku przeniesiono ją jednak do Pelplina.

Ostatnie dwie propozycje mamy dla Was z Pomorza. Pierwsza to Skarszewy! Z naszym miasteczkiem związanych jest sporo legend, m.in. o ukrytym podziemnym tunelu, czy porzuconych skarbach - pisze pani Lucyna. Mamy zamek, piękne podświetlone mury i urocze rozlewisko rzeki Wietcisy. Mamy ciekawe, ale mało znane jeszcze muzeum pełne archeologicznych skarbów - dodaje. Co ciekawe, dawna niemiecka nazwa miasta to "piękny zakątek". Liczne zabytki ma także pomorski Kwidzyn. Największy to zamek kapituły pomezańskiej, w którym mieści się teraz Muzeum Zamkowe. Znajdziemy w nim narzędzia kar i tortur, ekspozycję archeologiczną czy wystawę rzemiosła artystycznego. Warto też zobaczyć podkwidzyńskie mosty wiślane, a na spacer wybrać się do Lasów Miłosna.

Czekamy na Wasze głosy do czwartkowego południa!

Wy decydujecie - my jedziemy i odkrywamy dla Was polskie miasta!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie

   (j.)