Dziś w Faktach z Twojego Miasta zabieramy Was w podróż na Ziemię Łowicką – do Księżaków. Nie będzie to jednak obracanie się w rytm oberka w pasiastym stroju ludowym, charakterystycznym w tym regionie, ale będzie to obracanie się w wyższych sferach. Wóz satelitarny RMF FM dziś gości w Walewicach.

Wieś poleciła pani Zenia, a Wy wybraliście ją największą liczbą głosów. W obliczu takich argumentów musieliśmy naocznie przekonać się, jak jest w Walewicach.

Walewice to wieś, ale słynna jest w całej Polsce za sprawą romansu wszech czasów. To właśnie z tym miejscem wiąże się niezwykle romantyczna historia wielkiej miłości pięknej Polki i cesarza Francuzów. Odwiedzimy miejsca, gdzie bywał sam Napoleon Bonaparte, a potem tęsknił do klasycystycznego pałacu położonego nad Mrogą. Pisał też cudowne listy, które pewnie każda kobieta chciałaby dostawać. Oto fragment jednego z nich: "Piękna Polka, która biegnie jak szalona, nie bojąc się, że zadepcze ją tłum, aby mnie pozyskać i rozpalić, czyż nie tak było? Ja ulegam temu czułemu spojrzeniu, namiętnym słowom, a pani znika! Na próżno pani szukam [...], a kiedy wreszcie przybywa pani, znajduję tylko lód, a ja płonę! [...] Chcę cię zmusić, byś mnie kochała" (fragment zamieszczony w Smutne szczęście pani Walewskiej; Vika Filipowicz). Ach... jakaż to musiała być namiętność... Ale więcej dowiecie w Faktach z Twojego Miasta nadawanych dziś z Walewic.

Dla panów też są smaczki w tej podłowickiej wiosce. Wszak kiedyś mężczyźni (prawdziwi mężczyźni) bardziej niż kobiety kochali... konie. Walewice to stadnina koni, słynąca w Polsce i Europie. Teraz to największa w kraju hodowla koni małopolskich, ale i piękne konie rasy angloarabskiej są tutaj dostojnie układane do galopu i stępa. To raj dla koniarzy, zwłaszcza, że nie tylko konie są do podziwiania, ale też można nauczyć się jeździć w siodle i przejechać bryczką.

Na deser przyjrzymy się wędrówkom pewnej łowickiej Pyzy i zdradzimy przepis na najlepsze na świecie powidła. Palce lizać!