Łódzka Prokuratura Okręgowa przesłuchała strażaków, którzy udzielali pierwszej pomocy posłowi Kukiz’15 Rafałowi Wójcikowskiemu na miejscu wypadku. Parlamentarzysta zginął w czwartek na drodze ekspresowej S8 w powiecie skierniewickim w Łódzkiem. Dziś pochowano posła w rodzinnym Tomaszowie Mazowieckim.

Łódzka Prokuratura Okręgowa przesłuchała strażaków, którzy udzielali pierwszej pomocy posłowi Kukiz’15 Rafałowi Wójcikowskiemu na miejscu wypadku. Parlamentarzysta zginął w czwartek na drodze ekspresowej S8 w powiecie skierniewickim w Łódzkiem. Dziś pochowano posła w rodzinnym Tomaszowie Mazowieckim.
Msza św. w kościele św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim podczas uroczystości pogrzebowych Rafała Wójcikowskiego. /PAP/Grzegorz Michałowski /PAP

Jak przekazał rzecznik prokuratury Krzysztof Kopania, z zeznań strażaków wynika, iż działali zgodnie z procedurami. Podłączyli posła do defibrylatora, aby sprawdzić czy istnieje potrzeba pobudzania serca impulsami elektrycznymi i kierowali się wskazaniami używanego urządzenia.

Śledczy przesłuchali także świadka - ratownika, który pomagał strażakom wydostać posła z zakleszczonego samochodu oraz innych poszkodowanych w zderzeniu 3 samochodów.

Rozstrzygająca będzie opinia biegłego, który będzie musiał odpowiedzieć na pytanie: Czy reanimacja miała szanse powodzenia, biorąc pod uwagę rozległe i poważne obrażenia wewnętrzne posła.

Prokuratorzy proszą o kontakt wszystkie osoby, które mijały wypadek na drodze S8 i mają informacje, które mogą być pomocne w śledztwie.

Posła pochowano na cmentarzu w Tomaszowie Mazowieckim

Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele rządu oraz liczne grono polityków z różnych ugrupowań pożegnało zmarłego tragicznie posła. Parlamentarzysta został pochowany na cmentarzu w rodzinnym Tomaszowie Mazowieckim.

Uroczystości pogrzebowe w kościele św. Jadwigi w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęły się od ogłoszenia decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertnym odznaczeniu posła Wójcikowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w działalności publicznej. Order przekazał rodzinie szef gabinetu prezydenta minister Adam Kwiatkowski.

Oprócz rodziny i najbliższych przyjaciół w ceremonii uczestniczyło m.in. liczne grono posłów z Klubu Poselskiego Kukiz’15 z liderem ugrupowania Pawłem Kukizem. Obecni byli też: wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski, wojewoda łódzki Zbigniew Rau, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko, wiceprezes partii KORWiN Przemysław Wipler oraz delegacje parlamentarzystów z różnych ugrupowań.

Rafała Wójcikowskiego żegnali także mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego

Zmarłego pożegnali także mieszkańcy miasta oraz środowisko akademickie, z którego się wywodził.

Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do rodziny oraz zebranych w kościele, który odczytał minister Kwiatkowski, podkreślił, że "żegnamy polityka służącego ojczyźnie z wielkim patriotycznym zaangażowaniem, oddanego polskiej racji stanu, cenionego naukowca, doktora nauk ekonomicznych, nauczyciela akademickiego." "A przede wszystkim żegnamy dobrego, prawego człowieka, troskliwego męża i ojca" - napisał.

"Zawsze był przejęty biegiem polskich spraw. Interesował się wieloma zagadnieniami gospodarczymi i społecznymi. W sposób szczególny bronił tej wielkiej wartości, jaką w życiu ludzi i narodów stanowi wolność" - podkreślił w liście prezydent.

Zaznaczył, że "śp. poseł Wójcikowski zdobywał także nasz szacunek i sympatię, kiedy włączył się w debatę dotyczących uczniów cierpiących na Zespół Aspergera i przyczynił się do opracowania odpowiednich rozwiązań legislacyjnych w tej sprawie". "Zapamiętamy go jako człowieka oddanego sprawom naszej ojczyzny" - napisał prezydent.

Ze łzami w oczach zmarłego wspominał Paweł Kukiz. "Nie byłeś łatwy Rafałku, bo byłeś dobrym człowiekiem, który bezkompromisowo walczył o dobro, o zasady, o Polskę, o bliźniego. Nie byłeś Rafałku politykiem, bo gdybyś był politykiem ze swoją wiedzą, geniuszem byłbyś w tej całej hierarchii bardzo wysoko" - podkreślił.

Poseł Wójcikowski spoczął na cmentarzu przy ul. Smutnej w Tomaszowie Maz. Pożegnała go salwa honorowa kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

(łł)