Czterej piłkarze reprezentacji Polski - Oskar Tomczyk, Filip Rózga, Jan Łabędzki i Filip Wolski - zostali usunięci ze zgrupowania tuż przed rozpoczęciem młodzieżowych mistrzostw świata U-17 w Indonezji. Oficjalnie chodzi o niesportowy tryb życia i złamanie regulaminu.

Jak poinformował portal Meczyki.pl, czterech piłkarzy reprezentacji Polski na zgrupowaniu przed mistrzostwami świata zostało przyłapanych pod wpływem alkoholu.

Jak napisał portal, po meczu towarzyskim z USA na Bali czwórka piłkarzy, która opuściła swoje pokoje, została namierzona w barze przez trenera Marcina Włodarskiego. "Na stole stał alkohol z gatunku tych mocniejszych. Z naszych informacji wynika, że młodzi zawodnicy wyglądali na pijanych, a Oskar Tomczyk miał mieć nawet uraz głowy" - opisują Meczyki.pl.

Komunikat PZPN. Piłkarze wyrzuceni z reprezentacji

W poniedziałkowy poranek oficjalny komunikat w tej sprawie wydał Polski Związek Piłki Nożnej.

"W związku z niesportowym zachowaniem oraz złamaniem regulaminu, sztab szkoleniowy kadry U-17 podjął decyzję o usunięciu ze zgrupowania czterech zawodników. 

Zgrupowanie kadry w trybie natychmiastowym opuszczą: Oskar Tomczyk, Filip Rózga, Jan Łabędzki oraz Filip Wolski" - ogłosiła piłkarska centrala.

Tomczyk i Wolski to piłkarze Lecha Poznań, Łabędzki jest zawodnikiem ŁKS-u, a Rózga gra w Cracovii.

Oświadczenia polskich klubów

Kluby ukaranych piłkarzy stanowczo zareagowały na doniesienia o niesportowym zachowaniu ich zawodników. 

"W Lechu Poznań absolutnie nie ma zgody na zachowania niegodne reprezentanta kraju i zawodnika Kolejorza. Nie takie są nasze wartości klubowe. W naszej Akademii, która uchodzi za wzorową w tej części Europy, staramy się nie tylko wychowywać świetnych piłkarzy, którzy później debiutują w dorosłej reprezentacji Polski, ale również dobrych ludzi. Dlatego z całą stanowczością potępiamy niesportowe zachowanie, jakie było udziałem dwóch naszych piłkarzy. Czekamy na powrót tych graczy do Polski, ale już dziś zapowiadamy wyciągnięcie wobec nich surowych konsekwencji" - czytamy w komunikacie Lecha Poznań.

"Na zgrupowaniu reprezentacji Polski do lat 18 przed mistrzostwami świata w piłce nożnej, które odbędą się w Indonezji, zapadła decyzja o usunięciu ze względów dyscyplinarnych czterech piłkarzy w tym Jana Łabędzkiego. Klub zdecydowanie potępia zachowanie zawodnika i zapowiada wyciągnięcie wobec niego surowych konsekwencji" - napisano w oświadczeniu ŁKS-u.

"Nasz klub w pełni popiera decyzję sztabu reprezentacji Polski do lat 18, a także Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zachowanie, za jakie zawodnicy zostali odsunięci z kadry jest niegodne piłkarzy reprezentujących Polskę na dużym międzynarodowym turnieju, jakim są mistrzostwa świata do lat 17. Było to też zdarzenie, które mocno narusza zasady, jakimi kierować powinien się jakikolwiek piłkarz. Profesjonalizmu i właściwego podejścia do sportu uczymy w naszej Akademii od najmłodszych lat i zdarzenie, którego uczestnikiem był także piłkarz Pasów jest takim, które wymaga potępienia. Po powrocie Filipa Rózgi do Polski zapowiadamy wyciągnięcie surowych konsekwencji" - oświadczyła Cracovia.

Polska zagra na MŚ w Indonezji

Reprezentacja Polski do lat 17 już w najbliższą sobotę rozpocznie udział w mistrzostwach świata w Indonezji. 

Biało-Czerwoni wystąpią w grupie D. Ich rywalami będą Japonia (11 listopada, godz. 10), Senegal (14 listopada, godz. 10) i Argentyna (17 listopada, godz. 10).