​Prowadzony przez Macieja Skorżę japoński zespół Urawa Red Diamonds przegrał w saudyjskiej Dżuddzie z egipskim Al-Ahly 2:4 w meczu o trzecie miejsce Klubowych Mistrzostw Świata w piłce nożnej. W wieczornym finale Manchester City pokonał 4:0 Fluminense. Sędzią spotkania był Szymon Marciniak.

Jedną z bramek dla Urawa Red Diamonds zdobył w 43. minucie Jose Kante. To były napastnik m.in. Legii Warszawa, Wisły Płock i Górnika Zabrze. Oprócz niego gola dla drużyny Macieja Skorży strzelił Duńczyk Alexander Scholz w 54. minucie z rzutu karnego.

Natomiast trafienia dla Al-Ahly zaliczyli: Yasser Ibrahim (19.), Percy Tau (25.), Yoshio Koizumi po samobójczym uderzeniu (60.) oraz Ali Maaloul w doliczonym czasie gry.

Uznawany za jednego z najlepszych obecnie polskich trenerów Maciej Skorża sięgnął w maju z Urawa Red Diamonds po triumf w Azjatyckiej Lidze Mistrzów, co zapewniło drużynie udział w klubowych MŚ. W listopadzie 51-letni trener zapowiedział, że wkrótce zakończy pracę w Japonii.

Manchester City triumfatorem KMŚ

W piątkowym finale, który był sędziowany przez Szymona Marciniaka, Manchester City pokonał 4:0 Fluminense. To pierwszy triumf "The Citizens" w historii tych rozgrywek. Podopieczni Josepa Guardioli wyeliminowali w półfinale japońską drużynę (3:0), a brazylijski zespół pokonał Al-Ahly 2:0.

Dwie bramki w finale zdobył Julian Alvarez (w 1. i 88. minucie), jedną Phil Foden (72.), a jedna padła po samobójczym trafieniu Nino w 27. minucie.

Triumfator europejskiej Ligi Mistrzów oraz zwycięzca Copa Libertadores, czyli najważniejszych rozgrywek w Ameryce Południowej, tradycyjnie rozpoczęli rywalizację od półfinałów.

Trener Manchesteru City Josep Guardiola sięgnął jako trener po czwarte klubowe mistrzostwo świata. Wcześniej dokonał tego dwukrotnie z Barceloną (2009, 2011) i raz z Bayernem Monachium (2013). Trzy triumfy na koncie ma z kolei włoski szkoleniowiec Carlo Ancelotti.

To ostatnie KMŚ w dotychczasowej formule

To pierwsze w historii KMŚ w Arabii Saudyjskiej, ale jednocześnie ostatnie w dotychczasowej formule, z siedmioma drużynami - mistrzami sześciu kontynentów i przedstawicielem kraju-gospodarza.

W 2024 roku turnieju nie będzie, natomiast rok później klubowy mundial odbędzie się w Stanach Zjednoczonych i po raz pierwszy zostanie rozegrany z udziałem 32 drużyn. Impreza ma być organizowana co cztery lata.

W rozszerzonych KMŚ w 2025 wystąpią m.in. triumfatorzy dwóch poprzednich edycji, czyli Realu Madryt i Chelsea Londyn, a także aktualny zwycięzca Ligi Mistrzów - Manchester City. Europa łącznie ma mieć aż 12 przedstawicieli.