Jeżeli chcesz się sprawdzić i jesteś prawdziwym miłośnikiem aktywności fizycznej na świeżym powietrzu Red Bull Bieg Zbójników to zawody dla Ciebie. Zdobycie Jankulakowskiego Wierchu jest co prawda wyzwaniem nawet dla profesjonalistów, ale jak pokazuje historia zeszłorocznej edycji na szczycie stanąć mogą także ci, którzy swoje pierwsze kroki na biegówkach postawili zaledwie dzień wcześniej. Zapisy na bieg już ruszyły!

Zawody odbędą się 25 lutego w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska. W ubiegłym roku najstarszy zawodnik, który podjął zimowe wyzwanie miał 66 lat. Do mety dotarły także osoby, które zaledwie dzień wcześniej założyły biegówki na nogi!

W naszym biegu nie ma przegranych, a satysfakcja towarzysząca osiągnięciu mety jest ogromna. Jak wielką frajdę daje przełamanie własnych barier i pokonanie słabości wiedzą Ci, którzy podjęli już wyzwanie Zbójnika i dali się porwać przygodzie z biegówkami - zapewnia dyrektor sportowa zawodów Anna Guzik.

Licząca 8,2 kilometrów trasa urozmaicona będzie przeszkodami, przy których pokonywaniu przyda się nieco zbójeckiego sprytu. Na dotarcie do mety zawodnicy będą mieli aż dwie godziny, choć jak pokazują minione lata, najszybszym biegaczom wspinaczka zajmie mniej niż 30 minut.

TU ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁY

Białka Tatrzańska - Kotelnica Białczańska: 25 lutego - start zawodów godzina 12:00

Oto kilka porad, które pomogą Ci przygotować się do imprezy i zacząć swoją przygodę z narciarstwem biegowym:


Sprzęt

Przede wszystkim załóż ciepłe, ale cienkie ubranie, które nie ogranicza ruchów i dobrze odprowadza wilgoć z powierzchni skóry. Narty, buty i kije możesz na początku wypożyczyć. Sprzęt dopasowany powinien być do techniki, którą pobiegniesz.

Osobom początkującym, polecam technikę klasyczną, która jest łatwiejsza, a ruchy są bardziej naturalne i naśladują naturalne ruchy lokomocyjne - radzi Anna Guzik, dyrektor sportowa Red Bull Bieg Zbójników i instruktorka narciarstwa biegowego PZN.

Do nauki tej techniki polecane są odrobinę szersze narty od 50 do 55 mm o niskim profilu i miękkiej charakterystyce. Posiadają one na ślizgu tzw. łuskę, która pozwala na efektywne odbicie i poruszanie się pod górę. Alternatywą jest SKIN tek, czyli wkładka wykonana z tworzywa, która trzyma w każdych warunkach, nawet na oblodzonym torze - tłumaczy Łukasz Witek, były zawodnik kadry narodowej w biathlonie.

Podczas dobierania długości nart kluczowa jest waga - im cięższy biegacz, tym narta jest dłuższa i sztywniejsza. Bardzo ważną rolę odgrywają kije, które służą do utrzymania równowagi, ale też do odpychania się w czasie biegu. Wybierz kije sięgające pod pachę, pamiętając o tym, że na nartach jesteś nieco wyższy. Buty powinny być idealnie dopasowane do stopy - każdy luz skończy się nieprzyjemnymi otarciami, nie ma więc mowy o podwójnych, ciepłych skarpetkach. Do techniki klasycznej przeznaczone są buty z miękką podeszwą i nieco niższe, które pozwalają na odpowiedni ruch stopy przy kolejnych odbiciach.

Technika

Podstawy krok w technice klasycznej polega na odbiciu do przodu z jednej narty i poślizgu na drugiej. Odbicie z prawej narty zsynchronizowane jest z odbiciem z lewego kijka i na odwrót. Pokonanie najbardziej stromej części trasy ułatwi z kolei tzw. "jodełka", czyli krok, w którym czubki nart rozstawione są szeroko na boki.

Przystępując do nauki najlepiej skorzystać z pomocy instruktora. Łatwiej jest nauczyć się prawidłowej techniki na początku, niż później walczyć ze złymi nawykami. Postępy w nauce będą szybkie i przemyślane. Najważniejsze są bezpieczne podstawy, a potem całe mnóstwo bardzo urozmaiconych ćwiczeń równoważnych, koordynacyjnych i technicznych. Biegówkami nie da się znudzić - zaznacza Anna Guzik.

Materiały prasowe

(ug)