Caster Semenya zdobyła trzeci złoty medal na akademickich mistrzostwach kraju. Tym razem wygrała bieg na dystansie 800 metrów. Wczoraj triumfowała na 400 i 1500 m. 20-letnia zawodniczka to mistrzyni świata w biegu na 800 metrów z Berlina.

Startująca w barwach Uniwersytetu Pretoria uzyskała rezultat 2.02,52. To wynik o siedem sekund gorszy od tego, który dał jej złoty "krążek" w Berlinie (1.55,45). Srebro zdobyła Mandi Brandt, a brąz Juanee Cilliers.

W tym sezonie Semenya cztery razy startowała w ojczyźnie na 800 m i za każdym razem była najlepsza. Biegaczka zapowiedziała, że wystartuje w sierpniu na MŚ w południowokoreańskim Daegu. Wcześniej pobiegnie m.in. w zaplanowanym na 4 czerwca mityngu Diamentowej Ligi w amerykańskim Eugene.

Kontrowersje wokół biegaczki zaczęły pojawiać się po wygranym przez nią biegu na 800 podczas MŚ w Berlinie. Ponad rok temu uniemożliwiono jej występ w mityngu IAAF, ze względu na spekulacje dotyczące płci. Dopiero po przeprowadzonych testach Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych wyraziło zgodę na jej powrót na bieżnię.