​Amerykanka Serena Williams jako pierwsza tenisistka zakwalifikowała się do kończącego sezon turnieju WTA Tour Championships, który od 22 do 27 października odbędzie się w Stambule. Liderka światowego rankingu będzie broniła wywalczonego przed rokiem tytułu.

Williams w nieoficjalnych mistrzostwach świata WTA zwyciężała trzykrotnie (2001, 2009, 2012). W tureckich zawodach wystąpi osiem najlepszych tenisistek i cztery czołowe deble sezonu. Jestem bardzo podekscytowana tym, że zakwalifikowałam się do WTA Championships. Będę miała możliwość powrotu do Stambułu, aby obronić wywalczony przeze mnie przed rokiem tytuł. Wsparcie, które otrzymałam od fanów na zeszłorocznych mistrzostwach, było niesamowite. To będzie bardzo szczególne uczucie powrócić do Turcji i zagrać dla tych wspaniałych kibiców - powiedziała w rozmowie z WTA Williams.

Amerykanka w tym sezonie legitymuje się bilansem 51 zwycięstw i trzech porażek. Zdobyła także siedem tytułów z cyklu WTA (Brisbane, Miami, Charleston, Madryt, Rzym, French Open i Bastad). Tym samym powiększyła swój dorobek do 53 turniejowych wygranych w karierze. W lutym powróciła na fotel liderki światowego rankingu, zostając najstarszą zawodniczką w historii, która dokonała tej sztuki.

Na tenisistki czeka rekordowa pula nagród

W tym roku pula nagród WTA Championships wyniesie rekordowe 6 milionów dolarów. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych turniejów tenisowych, ustępując rangą jedynie czterem zawodom wielkoszlemowym (Australian Open, French Open, Wimbledon, US Open).

W 2012 turniej przyciągnął ponad 73 tys. fanów w ciągu sześciu dni trwania imprezy, co było najlepszym wynikiem od 2000 roku. Mistrzostwa WTA transmitowane są do 167 krajów świata, gromadząc przed telewizorami prawie 42 mln widzów.

Impreza tej rangi w Stambule odbędzie się po raz trzeci z rzędu. Od 2014 roku najlepsze tenisistki świata przeniosą się do Singapuru.

Bliska występu w nieoficjalnych mistrzostwach świata jest także Polka, Agnieszka Radwańska. Zajmująca obecnie czwarte miejsce w rankingu WTA krakowianka przed rokiem dotarła tam do półfinału.