Rosyjski oligarcha i właściciel londyńskiego klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz pozwał do sądu autorkę i wydawcę książki "Ludzie Putina". Domaga się od nich odszkodowania i przeprosin.

Catherine Belton napisała w książce, że Abramowicz kupił Chelsea na polecenie Władimira Putina. Nazwała go także kasjerem rosyjskiego prezydenta. Wydana w kwietniu bieżącego roku książka sugeruje także, że oligarcha jest ramieniem wykonawczym reżimu w Moskwie i jest finansowany przez Kreml.

Prawnicy Roman Abramowicza twierdzą, że publikacja jest kłamliwa i go zniesławia. Żądają zatem w jego imieniu zadośćuczynienia.

Pozwów jest więcej

"Ludzie Putina" wydana została przez znaną oficynę HarperCollins. Dwóch innych biznesmenów, którzy zostali w niej opisani, wniosło oddzielne pozwy do sądu.

Zamożny oligarcha nie przebywa obecnie w Wielkiej Brytanii. Nie przedłużono mu wizy, ponieważ odmówił władzom w Londynie udokumentowania pochodzenia swego majątku. Według szacunków, jego fortuna wynosi ok. 10 mld funtów.

Roman Abramowicz posiada także izraelski paszport, ale jak dotąd nie zdecydował się przekroczyć na jego podstawie brytyjskiej granicy.

Opracowanie: