Ponad 850 zawodników z siedemdziesięciu klubów z Polski i Ukrainy weźmie udział w dwudniowych zawodach pływackich Otylia Swim Cup, które odbędą się w sobotę i niedzielę w Łodzi. To jedna z największych imprez pływackich dla dzieci w Polsce.

Cieszę się, że kolejny raz spotkaliśmy się z bardzo dużym zainteresowaniem młodych zawodników. Będziemy mieli na zawodach takich, którzy już u nas startowali. Te zawody mają motywować zawodników, a jednocześnie dać im namiastkę wielkich imprez, w których być może w przyszłości będą startować - mówi Otylia Jędrzejczak. To fundacja prowadzona przez najlepszą zawodniczkę w historii polskiego pływania jest organizatorem zawodów.

W zawodach, które odbędą się w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej, będą mogli wziąć udział zawodnicy w wieku 8-13 lat, którzy są zrzeszeni w klubach Polskiego Związku Pływackiego. Są też goście z klubów zagranicznych, bo kolejny raz w Otylia Swim Cup wystartują zawodnicy z Ukrainy.

Byli u nas w 2017 roku w Dębicy, później startowali też w naszych zawodach w Gliwicach i Szczecinie, więc najwyraźniej im się spodobało. Jestem z tego bardzo zadowolona, bo to po prostu pokazuje, że robimy dobrą robotę, skoro chcą do nas przyjeżdżać zawodnicy z tak daleka - dodaje mistrzyni olimpijska z Aten.

Gościem specjalnym imprezy będzie Magdalena Fularczyk mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro i brązowa medalistka olimpijska z Londynu w wioślarstwie. Młodzi pływacy będą mieli okazję zatem spotkać i porozmawiać z dwiema mistrzyniami olimpijskimi. Bardzo się cieszę, że Magda przyjedzie do Łodzi i dzieciaki będą mogły się z nią spotkać. Mam nadzieję, że rozmowy z dwiema mistrzyniami olimpijskimi będą dla nich inspirujące - mówi Jędrzejczak.

Zawody Otylia Swim Cup na stałe weszły już do kalendarza imprez pływackich dla młodych zawodników w Polsce. Padają na nich bardzo dobre rezultaty, np. w grudniu w Szczecinie dwoje zawodników ustanowiło nieoficjalne rekordy Polski. Te zawody są także po to, żeby monitorować najzdolniejszych zawodników i żeby patrzeć na to, jak się rozwijają. Staramy się także wyłapywać nowe talenty, które kiedyś mogą zdobywać medale dla Polski - wyjaśnia Otylia Jędrzejczak.

Otylia Swim Cup współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Miasto Łódź. W grudniu odbędzie się także zimowa edycja Otylia Swim Cup.