Załoga Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk zajęła 4. miejsce w klasyfikacji WRC2 Rajdu Portugalii! To najlepszy wynik tego duetu w debiutanckim sezonie w mistrzostwach świata. Panowie notują też 2. miejsce w klasyfikacji juniorskiej WRC2. Polska załoga startuje w tym sezonie z logo RMF FM na sowim aucie.

Polscy debiutanci zanotowali rewelacyjny wynik już na starcie rajdu, wygrywając pierwszy odcinek specjalny w swojej klasie. W niedzielę dwa razy zanotowali czasy w czołowej trójce WRC2!

Ostatecznie kończą rajd tuż za podium, co jest doskonałym wynikiem. Tym bardziej, że Marczyk i Gospodarczyk po raz pierwszy występowali w rajdzie szutrowym na mistrzostwach świata.

Drugie miejsce w klasie WRC2 zajął drugi z Polaków - Kajetan Kajetanowicz.

Rovanpera najlepszy w WRC

Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1) wygrał Rajd Portugalii, czwartą rundę mistrzostw świata i umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce w rajdzie ze stratą 15,2 s. do Fina wywalczył Brytyjczyk Elfyn Evans (Toyota Yaris Rally1), a trzeci był Hiszpan Dani Sordo (Hyundai I20 Rally1), który stracił do zwycięzcy 2.17,3.

Sordo na podium awansował na ostatnim, 21. odcinku specjalnym Fafe 2 (11,2 km), na którym pojechał doskonale, osiągnął drugi czas. Natomiast zajmujący przed finałową próbą trzecią lokatę Japończyk Takamoto Katsuta (Toyota Yaris Rally1) był wolniejszy, OS przejechał o ponad 4 s wolniej od Hiszpana i stracił miejsce na podium.

Impreza w Portugalii nie była szczęśliwa dla dwóch mistrzów, Francuzów Sebastiena Loeba (Ford Puma Rally1) i Sebastiena Ogiera (Toyota Yaris Rally1). Ten pierwszy, dziewięciokrotny mistrz świata już na pierwszy etapie wypadł z trasy, uszkodził tylne zawieszenie i nie dojechał do mety.

Następnego dnia naprawiony samochód wyjechał na trasę, ale silnik stracił moc i Loeb się wycofał, gdyż nie miał szans walki o czołowe lokaty. Ogier także miał problemy techniczne, później wypadł z drogi, jego samochód musiały wydobyć służby techniczne. Stracił na tym ponad jedną godzinę i ostatniego dnia w niedzielę jechał treningowo.

W klasyfikacji MŚ po 4 z 13 rajdów prowadzi Rovanpera - 106 pkt, przed Belgiem Thiery Neuvillem (Hyundai I20 Rally1) - 60 pkt i Japończykiem Katsutą - 38 pkt.