Otylia Swim Tour, cykl warsztatów dla młodych adeptów pływania i ich rodziców, wystartował. Zajęcia, w których wzięło udział blisko dwustu uczestników, odbyły się w niedzielę na obiektach Fundacji Elektrowni Rybnik.

Jestem zadowolona, że otwieramy nasz projekt na obiektach Fundacji Elektrowni Rybnik, bo z panią prezes rozmawialiśmy o tym już cztery razy. Pandemia nas powstrzymywała, przenosiliśmy nasze spotkanie, ale wreszcie jesteśmy - mówiła Otylia Jędrzejczak.

Warsztaty dla dzieci podczas Otylia Swim Tour, podobnie jak w poprzednich latach, prowadzili wykwalifikowani trenerzy pływania oraz przygotowania motorycznego. Dzieci trenowały w wodzie i na hali sportowej, z kolei rodzice mieli okazję wysłuchać wykładów dietetyka i psychologa sportowego.

Rodzice narzekają, że dzieci spędzają coraz więcej czasu przed komputerami, że nie umieją ich zmotywować. Nasz projekt łączy dzieci i rodziców, pomagamy, jak komunikować się z dzieckiem, jak je dobrze odżywiać. To są bardzo ważne rzeczy, którymi dzielimy się z rodzicami - dodała mistrzyni olimpijska z Aten.

Aktywny tryb życia

Radości z inauguracji wydarzenia nie kryła też prezes Fundacji Elektrowni Rybnik Katarzyna Dutkiewicz. 

Długie tygodnie oczekiwania, a dziś się spotykamy i bardzo się z tego cieszę. Ta misja, z którą przyjeżdża dziś do nas Otylia Jędrzejczak ze swoją ekipą, czyli propagowanie zdrowego, aktywnego trybu życia, propagowanie pływania, zdrowego odżywiania, dbałości o kondycję psychiczną, to jeden z głównych celów działalności Fundacji Elektrowni Rybnik. Z całą naszą bazą i z naszą misją działania wpisujemy się doskonale w zamierzenia Fundacji Otylii Jędrzejczak - mówiła prezes.

Ze spotkania z Otylią Jędrzejczak oraz z trenerami z jej Fundacji cieszyli się też uczestnicy. Oprócz wzięcia udziału w zajęciach dzieci miały okazję otrzymać bardzo bogate pakiety startowe, ufundowane przez Fundację Otylii Jędrzejczak i jej partnerów, m.in. Nestle i Fundacja Elektrowni Rybnik. 

Pływam od pięciu lat, zawsze uwielbiałam pływanie. Kocham kraula i delfina, trzeba mieć do tego siłę, a ja ją mam. Kocham Otylię, zawsze ją doceniałam, mam nawet jej książkę w domu. Jestem już po raz trzeci na Otylia Swim Tour - mówiła Gabriela z Katowic.

Najbardziej lubię startować w sztafecie z innymi. Chodzę na Otylia Swim Tour od sześciu lat, uwielbiam tę atmosferę. Najbardziej cieszę się z zajęć z delfina, bo mam z tym trochę kłopotów - dodała jej koleżanka Natalia z Rudy Śląskiej. Co ciekawe, z tego samego miasta do wielkiej kariery startowała Otylia Jędrzejczak.

Bardzo podobnie reagowali trenerzy, którzy po wielu miesiącach przerwy znów mogli spotkać się z młodymi adeptami pływania.

Cieszymy się, że w końcu znów możemy poprowadzić zajęcia dla dzieci. Rozwijamy różne mięśnie, poprawiamy koordynację, ćwiczenia często pomagają im przy poprawie techniki pływania. Często widać w tych grupach energię i chęć - mówiła Klaudia Koźbiał, trener personalna.

Tęskniłem i to bardzo, myślę, że podobnie, jak i dzieciaki, bo ciężko przechodziły okres izolacji. Tradycyjnie: dzielimy na cztery style plus elementy techniczne, a każdym elementem zajmuje się inny trener - dodała Szymon Kujat, trener pływania.

Otylia Swim Tour

Projekt Otylia Swim Tour jest finansowany przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Współorganizatorem wydarzenia w Rybniku była Fundacja Elektrowni Rybnik.