Brazylijczyk Murilo Endres, postanowił zakończyć reprezentacyjną karierę. Na decyzję 35-latka decydujący wpływ miał fakt, że nie znalazł się w kadrze Brazylii na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

Brazylijczyk pożegnał się z drużyną narodową po turnieju finałowym Ligi Światowej, który był rozgrywany  w zeszłym tygodniu w Krakowie. Nie w taki sposób to sobie wyobrażałem, ale wiele o tym myślałem i odczuwam dumę oraz radość, że mogłem reprezentować swój kraj przez tak długi okres - powiedział Murilo Endres.

W barwach reprezentacji występował od 2004 roku. Z drużyną narodową gracz pochodzący z Passo Fundo wywalczył między innymi 9 złotych medali: sześć Ligi Światowej, dwa mistrzostw świata i jeden Pucharu Świata.

Brazylijczyk nie ukrywał, że decyzję podjął po tym, jak Bernando Rezende podał nazwiska zawodników powołanych na turniej olimpijski, który odbędzie się za kilkanaście dni w Rio de Janeiro. Ta liście zabrakło Endresa. 

Wszyscy z niecierpliwością czekali na powołania, mieliśmy wiele bezsennych nocy. Wszyscy się męczyliśmy. Przykro mi, że tak się stało, to naturalne. Czułem się w pełni sił, chociaż miałem pewne problemy fizyczne. Od wielu miesięcy chciałem pomóc zespołowi w Rio, jednak ten sen się skończył. Spróbuję zachować zimną krew i przyjąć decyzję Bernardo z należytym szacunkiem. Zamierzam kontynuować karierę w klubie, jednak pewien etap się dla mnie skończył. Kolejna olimpiada jest dopiero za cztery lata, to szmat czasu. Niestety przychodzi taki moment, w którym musisz powiedzieć sobie dosyć. Ten piękny etap mojego życia jest dla mnie skończony - powiedział siatkarz.

Solidarność z Murilo Endresem wyraziła Jaqueline Carvalho, siatkarka a prywatnie żona Murilo Endre.

"Trudno jest przyjąć do wiadomości, że nie będzie cię przy mnie w wiosce olimpijskiej. Walczyłeś do samego końca, ale kontuzja nie pozwoliła ci kontynuować wielkiej kariery... Będę walczyć o medal dla naszej rodziny. Kocham cię, wojowniku".

Decyzję Murilo Endresa skomentował również jego brat, Gustavo Endres - były reprezentant Canarinhos. "Musze Ci podziękować za zaangażowanie i poświęcenie. Jesteś przykładem prawdziwego lidera, który mobilizował nas w najtrudniejszych chwilach. Stałeś na czele naszej grupy, pokolenia najlepszej reprezentacji w dziejach brazylijskiej siatkówki. Trudno mi sobie wyobrazić przez jak ciężkie momenty przechodzisz. Życzę ci powodzenia"

Murilo Endres na swoim koncie siatkarz posiada także szereg wyróżnień indywidualnych w tym tytuł MVP igrzysk olimpijskich 2012 oraz najlepszego sportowca Brazylii 2010 roku. Brazylijczycy na Igrzyskach Olimipjskich zagrają w grupie A. Ich przeciwnikami będą reprezentacje USA, Włoch, Kanady, Francji oraz Meksyku. Canarinhos rozgrywki zainaugurują z ostatnią z wymienionych drużyn już 7 sierpnia. Ekipa Canarinhos jest wymieniana jako główny faworyt do najwyższego stopnia podium.

(j.)