Widzew Łódź - jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów piłkarskich, uczestnik Ligi Mistrzów - nie otrzymał licencji na występy w drugiej lidze. Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN odrzuciła odwołanie działaczy tego zespołu. Brak licencji jest spowodowany poważnymi problemami finansowymi zadłużonego Widzewa, który - jak podkreślił w środę PZPN - nie jest w stanie spłacić swoich wierzycieli.

W komunikacie na stronie związku napisano, że "Komisja Odwoławcza (...) stoi na stanowisku, iż nadrzędnym celem procesu licencyjnego jest ochrona wierzycieli oraz zabezpieczenie ciągłości rozgrywek".

"Postanowienie Sądu o upadłości likwidacyjnej Klubu w sposób oczywisty wskazuje, iż Klub nie był w stanie zaspokoić swoich wierzycieli i stawia pod bardzo dużym znakiem zapytania dalsze istnienie Klubu, a co się z tym wiąże, nie daje żadnej gwarancji, iż Klub będzie w stanie przystąpić do rozgrywek, co w konsekwencji może doprowadzić do destabilizacji II ligi tuż przed rozpoczęciem rozgrywek lub w jej trakcie" - wytłumaczono w komunikacie.

Jak dodano, analiza dokumentów przedstawionych przez łódzki klub wykazała, że Widzew posiada "niezapłacone, przeterminowane zobowiązania względem klubów oraz pracowników".

Przypomniano, że Komisja Odwoławcza na posiedzeniu w dniu 24 czerwca poinformowała obecnych przedstawicieli Widzewa, iż "warunkiem koniecznym do rozpatrywania odwołania pod kątem sytuacji prawnej (zmiana przez sąd sposobu upadłości układowej na postępowanie obejmujące likwidację majątku dłużnika), jest przede wszystkim zapłata należności wynikających z kryterium F.03 oraz F.04 Podręcznika Licencyjnego dla Klubów II ligi na sezon 2015/2016".

Termin 30 czerwca był ostatecznym na uregulowanie przeterminowanych zobowiązań.

Jak poinformował PZPN, tego dnia do siedziby związku wpłynęło pismo od klubu informujące, iż z uwagi na stan prawny spółki, RTS Widzew Łódź nie może regulować zobowiązań powstałych przed dniem wydania postanowienia sądu tj. przed 8 czerwca 2015, czyli także tych zobowiązań powstałych przed 31 grudnia 2014 roku. Widzew w tym samym piśmie argumentuje, iż spłata tych zobowiązań naruszyłaby nie tylko przepisy Prawa Upadłościowego i Naprawczego, ale także przepisy Kodeksu Karnego.

Widzew to jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów. Czterokrotnie zdobył mistrzostwo Polski, siedmiokrotnie wicemistrzostwo, a raz puchar kraju. Jest ostatnim, jak dotąd, polskim uczestnikiem Ligi Mistrzów (1996/97). Największym sukcesem łodzian był awans do półfinału Pucharu Europy w 1983 roku, po wyeliminowaniu w ćwierćfinale ówczesnej potęgi piłkarskiej - Liverpoolu.

W minionym sezonie widzewiacy spadli z pierwszej ligi (a rok wcześniej z ekstraklasy). Oznaczało to, że po 43 latach klub wróci do gry poniżej drugiego poziomu rozgrywek. Teraz wiadomo, że ten poziom będzie jeszcze niższy. Wszystko wskazuje na to, że - podobnie jak ŁKS Łódź i Polonia Warszawa w 2013 roku - Widzew rozpocznie nowy sezon od 4. ligi (piąty poziom rozgrywek). 

(abs)