Polska ekipa wzbogaciła się o dwa złote medale XIV paraolimpiady w Londynie. Na pływalni Joanna Mendak (Start Białystok) była najszybsza na 100 metrów motylkiem, a tenisista stołowy Patryk Chojnowski (Start Ostródzianka) pokonał w finale Chińczyka Yanga Ge.

Urodzona w Suwałkach 23-letnia niedowidząca pływaczka Joanna Mendak wygrała wyścig z czasem 1.06,16. To jej trzeci triumf w igrzyskach. Zwyciężyła także w Atenach w 2004 roku i Pekinie w 2008. W sumie ma sześć paraolimpijskich medali (jeszcze srebrny i dwa brązowe) oraz kilkanaście mistrzostw świata i nie mniej Europy.

Pochodzący ze Świdnika 22-letni Patryk Chojnowski w ciągu 20 minut uporał się z Chińczykiem, wygrywając 3:0 (11:9, 11:4, 11:9). W sporcie osób niepełnosprawnych zadebiutował niedawno - w październiku zeszłego roku. W mistrzostwach Europy w Splicie wywalczył dwa tytuły - indywidualnie i drużynowo. W polskiej superlidze gra w barwach klubu Poltarex Pogoń Lębork.

Polacy zdobyli już osiem medali

Pierwszy złoty medal dla biało-czerwonych wywalczyła nad Tamizą w sobotę urodzona w Siedlcach 26-letnia Katarzyna Piekart (Start Gorzów Wlkp.) w rzucie oszczepem. W sumie polska ekipa ma w dorobku osiem medali. Pięć przybyło w sobotę.

Na podium stawały Alicja Fiodorow (Start Radom) - druga w biegu na 200 m, Oliwia Jabłońska (Start Wrocław) - druga na 100 m stylem motylkowym oraz Paulina Woźniak (Start Szczecin) - trzecia na 100 m klasycznym. Renata Chilewska (Start Szczecin), chorąży reprezentacji, z wynikiem 9,54 m zajęła szóste miejsce w konkursie pchnięcia kulą. W finale "setki" Marcin Mielczarek (Start Zduńska Wola) był ósmy - 12,80.

Niespodziewana porażka Pistoriusa

Lekkoatletycznym wydarzeniem na wypełnionym po brzegi Stadionie Olimpijskim była porażka w finale biegu na 200 m Oscara Pistoriusa, którego o 0,07 s wyprzedził Brazylijczyk Alan Oliveira. W eliminacjach reprezentant RPA, który niedawno startował w igrzyskach w Londynie, ustanowił rekord świata - 21,30. W finale uzyskał czas o 0,22 s gorszy.

Tak więc Pistoriusowi nie uda się zrealizować celu, jakim było zdobycie czterech złotych medali paraolimpiady. Wystartuje jeszcze w sztafecie 4x100 m oraz na 100 i 400 m.

Dziś trzymamy kciuki za Natalię!

Dziś w finale gry pojedynczej tenisa stołowego Natalia Partyka (Szansa Start Gdańsk), która tak jak Pistorius startowała niedawno na igrzyskach w Londynie, walczyć będzie z Qian Yang. 17-letnia Chinka dopiero od trzech lat trenuje ping-pong i tak dalekie jej zajście w turnieju jest sporą niespodzianką.