Przedstawiciele trzech pokoleń niepełnosprawnych sportowców symbolizujących przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zapalili wczoraj na Stadionie Olimpijskim w Londynie znicz XIV paraolimpiady. W widowiskowej ceremonii otwarcia uczestniczyła m.in. królowa Elżbieta II. Narratorem niezwykłego spektaklu był słynny naukowiec Stephen Hawking.

Ceremonię otwarcia zainaugurował aktor teatralny i filmowy oraz scenarzysta, 73-letni Ian McKellen. Mężczyzna wyrecytował fragment "Burzy" Williama Szekspira: "To niebywałe! Tyle cudownych istot! O jakże piękny jest człowiek. Nowy, wspaniały świat, w którym są tacy ludzie...!".

Duża część widowiska była poświęcona odkryciom naukowym. Znalazły się w niej m.in. odniesienia do Wielkiego Wybuchu i Wielkiego Zderzacza Hadronów, który umożliwił naukowcom potwierdzenie istnienia tzw. boskiej cząsteczki, zapewniającej materii masę. Artystyczną oprawę zapewniały m.in. niewidoma sopranistka Denise Leigh, która przed czterema laty śpiewała na paraolimpiadzie w Pekinie oraz Beverley Knight, o której głosie mówi się, że "wypełnia stadiony". Wielką atrakcją był też pokaz świetlny w wykonaniu niepełnosprawnych pilotów.

Ze specjalnym przesłaniem zwrócił się do uczestników paraolimpiady narrator całego widowiska, mieszkający w Cambridge 70-letni astrofizyk prof. Stephen Hawking. Patrzcie na gwiazdy, a nie na stopy - zachęcał wybitny naukowiec.

Chorążą polskiej kadry była lekkoatletka z Gryfina

Podczas defilady ponad 4000 sportowców ze 164 krajów, biało-czerwoną flagę niosła pochodząca z Gryfina 46-letnia Renata Chilewska (Start Szczecin), zdobywczyni sześciu medali paraolimpijskich w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem i dyskiem.

Aplauz widowni wzbudziły biało-czerwone stroje reprezentantów Polski, którzy mieli na sobie kurtki z elementami brytyjskimi i typowo angielskie czapeczki. Polska ekipa wkroczyła na płytę stadionu o północy czasu polskiego, a potem jeszcze godzinę czekała na najważniejszą część ceremonii otwarcia - zapalenia olimpijskiego znicza. Dokonała tego trójka niepełnosprawnych sportowców symbolizująca przyszłość, przeszłość i teraźniejszość - łuczniczka Margaret Maughan, triathlonista Joe Townsend oraz kapitan brytyjskiej drużyny piłkarskiej 32-letni David Clarke.

Od dziś do 9 września w 20 dyscyplinach na obiektach igrzysk rywalizować będzie ponad 4000 sportowców. 101 Polaków wystartuje w 11 dyscyplinach.