Reprezentant Włoch Jorginho z Chelsea otrzymał tytuł Piłkarza Roku UEFA za sezon 2020/21. Z reprezentacją narodową wywalczył niedawno mistrzostwo Europy, a z londyńskim klubem triumfował w Lidze Mistrzów. Wyniki ogłoszono podczas gali w Stambule.

Głosowali trenerzy 24 reprezentacji narodowych - uczestników mistrzostw Europy 2021 (oficjalnie Euro 2020), ponadto 80 trenerów klubów, które wystąpiły w fazie grupowej Ligi Mistrzów i Ligi Europy, a także dziennikarze z każdej z 55 federacji członkowskich UEFA.

Tytuł Trenera Roku przypadł Niemcowi Thomasowi Tuchelowi z Chelsea, a najlepszą zawodniczką została Hiszpanka Alexia Putellas z Barcelony.

Urodzony w Brazylii Jorginho dostał 175 punktów. Drugie miejsce zajął Belg Kevin De Bruyne z Manchesteru City - 167, a trzecie Francuz N'Golo Kante z Chelsea - 160.

Lewandowski na piątym miejscu

Już tydzień wcześniej ogłoszono miejsca od czwartego do dziesiątego. Najlepszy w poprzednim sezonie Robert Lewandowski z Bayernu Monachium zajął tym razem piątą pozycję, wyprzedzony jeszcze przez słynnego Argentyńczyka Lionela Messiego.

W finale ostatniej edycji Ligi Mistrzów Chelsea wygrała z Manchesterem City 1:0.