Australijska ekipa Orica GreenEdge wygrała w Belfaście pierwszy etap kolarskiego Giro d'Italia - jazdę drużynową na czas. Koszulkę lidera wyścigu zdobył obchodzący w piątek 37. urodziny Kanadyjczyk Svein Tuft, który pierwszy z tego zespołu minął linię mety.

Na dystansie 21,7 km zawodnicy Oriki wyprzedzili o pięć sekund dwukrotnych mistrzów świata w tej konkurencji kolarzy belgijskiego zespołu Omega Pharma-Quick Step. Trzecie miejsce, z siedmiosekundową stratą, zajęła amerykańska drużyna BMC.

Na czwartej pozycji uplasowała się duńska ekipa Tinkoff-Saxo, w składzie z Rafałem Majką i Pawłem Poljańskim. Podopieczni Bjarne Riisa stracili 23 sekundy.

Słabo pojechała grupa Lampre-Merida Przemysława Niemca, zajmując 17. miejsce w stawce 22 ekip.

Giro zakończyło się dla zaliczanego do grona faworytów Irlandczyka Daniela Martina. Zwycięzca Tour de Pologne 2010 przewrócił się, podcinając kilku kolegów z ekipy Garmin-Sharp. Został odwieziony do szpitala z podejrzeniem złamania obojczyka.