Lider mistrzostw świata Formuły 1 Brytyjczyk Lewis Hamilton wygrał na torze Suzuka wyścig o Grand Prix Japonii. Kierowca zespołu Mercedes GP triumfował po raz czterdziesty pierwszy w karierze i ósmy w sezonie.

Formuła 1: Lewis Hamilton wygrywa w Japonii / Zdj. ilustracyjne /SRDJAN SUKI /PAP/EPA

Drugie miejsce zajął partner Hamilton z zespołu, Nico Rosberg. Na trzeciej pozycji uplasował się czterokrotny mistrz świata, Sebastian Vettel z Ferrari.

Swoim zwycięstwem Hamilton umocnił się na pozycji lidera cyklu. Aktualnie ma już 48 punktów przewagi nad Rosbergiem.

30-letni Rosberg, który wczoraj wywalczył pole position, na wyścigu popełnił błąd na starcie i na pierwszym, lewym zakręcie spadł na czwarte miejsce. Wyprzedził go Hamilton, Vettel i Bottas. Rosbergowi udało się wyprzedzić tego ostatniego na 19 okrążenie, a na drugie miejsce wskoczył po 32 "kółku", gdy Vettel zjechał na zmianę opon.

To już trzecie w karierze Hamiltona zwycięstwo w Grand Prix Japonii. Po raz pierwszy triumfował w 2007 roku, gdy wyścig rozegrano na torze Fuji.

Rok temu japońskie GP przerwano po wypadku Julesa Bianchiego. Francuz zmarł w lipcu tego roku.

Po Grand Prix Japonii w kalendarzu zostanie jeszcze pięć imprez: GP Rosji - 11 października, GP USA - 25 października, GP Meksyku - 1 listopada, GP Brazylii - 15 listopada i GP Abu Zabi - 29 listopada.