Lewis Hamilton śrubuje własny rekord liczby zwycięstw w wyścigach o Grand Prix Formuły 1. W niedzielę triumfował w Grand Prix Emilii-Romanii, które odbyło się na włoskim torze niedaleko miejscowości Imola. Była to 93. wygrana w karierze kierowcy. Sukces Brytyjczyka zapewnił także zwycięstwo teamu Mercedes w klasyfikacji konstruktorów.

To pierwszy w historii F1 przypadek, w którym jeden zespół zdominował stawkę w siedmiu kolejnych sezonach. Wcześniej Mercedes dzielił rekord z Ferrari, które triumfowało sześciokrotnie w latach 1999-2004.

Hamilton odniósł 93. zwycięstwo w karierze i śrubuje własny rekord pod tym względem. Poza tym umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej i już w następnej rundzie. Podczas wyścigu w Turcji 15 listopada może zapewnić sobie siódmy w karierze tytuł indywidualnego mistrza świata. Tyle razy triumfował dotychczas jedynie Niemiec Michael Schumacher.

W niedzielnym wyścigu drugi na mecie był Fin Valtteri Bottas, także z teamu Mercedes.

Trzecie miejsce we Włoszech zajął Australijczyk Daniel Ricciardo (Renault). Szansę na tytuł stracił Holender Max Verstappen (Red Bull), który musiał wycofać się z wyścigu po złapaniu "gumy". Jechał wówczas na drugiej pozycji.

Kierowcy Alfa Romeo Racing Orlen - Fin Kimi Raikkonen i Włoch Antonio Giovinazzi - zajęli, odpowiednio, dziewiąte i dziesiąte miejsce. Zawody ukończyło 15 zawodników.

15. Alexander Albon (Tajlandia/Red Bull) 57,284

Wyścigu nie ukończyli: Pierre Gasly (Francja/AlphaTauri), Esteban Ocon (Francja/Renault), Max Verstappen (Holandia/Red Bull),Kevin Magnussen (Dania/Haas), George Russell (W. Brytania/Williams)