To już oficjalna wiadomość. Dwukrotny mistrz świata Formuły 1 Hiszpan Fernando Alonso od sezonu 2021 wróci po dwóch latach przerwy do rywalizacji. Alonso podpisał kontrakt z zespołem Renault

Dwa lata przerwy od wielkiego ściągania zrobił sobie dwukrotny mistrz świata Formuły 1 Fernando Alonso. Od sezonu 2021 wróci jednak do gry w barwach Renault. To szczęśliwy team dla Hiszpana, bo to właśnie jako kierowca Renault  w latach 2005 i 2006 zdobywał tytuły.

Po sezonie 2018 wycofał się ze startów. Był wówczas kierowcą zespołu McLaren i nie wiodło mu się w rozgrywkach najlepiej. Jego bolid osiągami znacznie wtedy odbiegał od sprzętu kierowców Mercedesa, Ferrari czy Red Bulla. W trakcie dwuletniej przerwy w startach w F1, 39-letni Alonso dwa razy triumfował w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Teraz Hiszpan zastąpi Australijczyka Daniela Ricciardo, który w przyszłym roku dołączy do McLarena. Partnerem Alonso w Renault będzie natomiast 23-letni Francuz Esteban Ocon. Umowa została podpisana na dwa lata 2021-22.

To jest dla mnie źródło dumy, z ogromnymi emocjami wracam bowiem do zespołu, który dał mi szansę na początku mojej kariery. Liczę, że będziemy w stanie nawiązać walkę z najlepszymi - powiedział Alonso.

Z powrotu Hiszpana do francuskiej ekipy zadowolenia nie kryje szef teamu z Enstone Cyril Abiteboul. Obecność Fernando w naszym zespole jest ogromnym atutem, liczę na zdecydowaną poprawę poziomu sportowego. Jego doświadczenie i determinacja pozwolą nam wspiąć się na wyżyny - przyznał dyrektor zarządzający Renault.

Alonso, który w karierze wygrał 32 wyścigi F1, wraca do zespołu po prawie 12 latach przerwy. To już jego trzecie spotkanie z teamem mającym siedzibę w angielskim Enstone. Po raz pierwszy związał się w nim w 2002 roku, gdy został kierowcą testowym. Startować w wyścigach zaczął w rok później i w 2005 i 2006 roku został mistrzem świata. Tytuł zdobył w klasyfikacji kierowców i konstruktorów.

W karierze wystartował w sumie w 312 wyścigach. Oprócz dwóch tytułów mistrza świata, w dorobku ma także trzy tytuły wicemistrza w latach 2010, 2012 i 2013.