Szwajcar Roger Federer otrzymał walkowera od Amerykanina Mardy'ego Fisha i awansował do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju US Open rozgrywanego na twardych kortach w Nowym Jorku (z pulą nagród 25,526 mln dolarów). Zmierzy się w nim z Czechem Tomasem Berdychem.

Federer miał wyjść na Arthur Ashe Stadium w trzecim pojedynku dnia. Jednak kilka godzin przed rozpoczęciem meczu Mardy Fish poinformował organizatorów o tym, że wycofuje się z turnieju. Uzasadnił swoją decyzję problemami zdrowotnymi, nie ujawnił jednak, na czym konkretnie one polegają.

Amerykanin w tym sezonie miał kilka przerw w grze spowodowanych przez zaburzenia pracy serca. W sobotę trafił do szpitala, bo źle się poczuł po wygranym spotkaniu z Francuzem Gillesem Simonem.

Walkower Fisha oznacza, że w drabince tegorocznego US Open pozostał tylko jeden tenisista gospodarzy - Andy Roddick (20.). W 1/8 finału na jego drodze stanie we wtorek Argentyńczyk Juan Martin del Potro (7.), który wygrał w Nowym Jorku w 2009 roku.

31-letni Federer, który ma w dorobku pięć nowojorskich triumfów (2004-08), w tegorocznej edycji US Open jeszcze nie stracił seta. Jego ćwierćfinałowy rywal Tomas Berdych w poniedziałek pewnie uporał się z Hiszpanem Nicolasem Almagro (11.) 7:6 (7-4), 6:4, 6:1.