Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk rozpoczynają swój drugi występ w rajdowych mistrzostwach świata WRC2. Załoga, mająca na swoim aucie logo RMF FM, rozpocznie dziś zmagania w Rajdzie Portugalii. To czwarta tegoroczna runda mistrzostw świata. Trzy pierwsze odbyły się na nawierzchniach asfaltowych, teraz kierowcy pojadą po szutrze.

Portugalia zapowiada się bardzo ciekawie, gdyż będzie pierwszą z pięciu kolejnych rund rozgrywanych na szutrze. Organizatorzy przygotowali 21 OS-ów o łącznej długości 330 km. Cała trasa wraz z dojazdami ma 1188 km.

W Portugalii pojadą dwie polskie załogi. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk debiutują w tym roku w cyklu WRC2. To będzie dla nich dopiero druga runda tegorocznego cyklu.

Oprócz Marczyka, w klasie WRC2 wystartuje jeszcze Kajetan Kajetanowicz.

Portugalski jubileusz

W Portugalii odbędą się uroczystości związane z 50-rocznicą powstania serii WRC. W parku serwisowym w Matosinhos prezentowane będą historyczne samochody, które wykonają pokazowe przejazdy odcinków specjalnych. To m.in Audi Quattro S1, A1 i A2, Lancia Delta Integrale S4. Inne modele to Lancia Stratos, Ford Escort RS 1800 i Opel Ascona 400.

Poprowadzą je dawne gwiazdy m.in. Walter Roehrl, Ari Vatanen, Miki Biasion, Carlos Sainz, Marcus Groenholm i Petter Solberg. Wszyscy oni mają w dorobku łącznie 28 tytułów mistrzowskich.

W rajdzie natomiast wystartują aktualni mistrzowie Francuzi Sebastien Loeb i Sebastien Ogier. Obaj formalnie zakończyli już kariery, ale na sezon 2022 podpisali ze swoimi teamami kontrakty na kilka startów. Loeb wygrał w tym roku pierwszą rundę cyklu - Monte Carlo i jest czwarty w mistrzostwach świata. On i Ogier wystartują w tym roku po raz drugi.

Po trzech rundach mistrzostw świata WRC w klasyfikacji generalnej liderem jest Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1) - 76 pkt. Drugi jest Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1) - 47 pkt, a trzeci Irlandczyk Craig Breen (Ford Puma Rally1) - 30 pkt.