Niedziela była dla kibiców piłkarskiej reprezentacji Polski dniem wielkiego święta. Podopieczni Adama Nawałki wywalczyli w meczu z Irlandią awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy. Jak zaczęła się walka biało-czerwonych o udział w tej prestiżowej imprezie? Przypominamy to krok po kroku.

Biało-czerwoni cieszą się z awansu /PAP/Bartłomiej Zborowski /PAP

07.09.2014 Polska zaczyna eliminacje od wyjazdowego meczu z Gibraltarem. Przed startem rywalizacji nastroje są raczej przeciętne, bo wcześniej kadra nie zachwycała w meczach towarzyskich. Niektórzy kibice sądzą, że podobnie może być i z drużyną debiutującą w kwalifikacjach. Pierwsza połowa nie była jeszcze przesadnie dobra, w drugiej Polacy przyspieszyli i wygrali 7:0

11.10.2014 Na Stadionie Narodowym w Warszawie podejmujemy świeżo upieczonych mistrzów świata Niemców. Rywale są murowanymi faworytami - wszak jeszcze nigdy nie udało nam się ich pokonać. Aż do tego wieczoru. Mnóstwo szczęścia w defensywie i gole Milika oraz Mili dają nam sensacyjną wygraną. I napędzają na resztę eliminacji

14.10.2014 Trzy dni po wielkiej wygranej z Niemcami toczymy ciężki bój ze Szkotami. Wyspiarze prowadzą 2:1, ale w drugiej połowie wyrównuje Arkadiusz Milik. A mogliśmy jeszcze wygrać, ale Sebastian Mila i Kamil Grosicki nie wykorzystali idealnej sytuacji.

14.11.2014 Wyjazd do Gruzji jawił się jako jeden z najbardziej niewdzięcznych w całych eliminacjach. Do przerwy w Tbilisi gole nie padły. Ale po przerwie nasi dali popis skutecznej gry i ostatecznie wygrali 4:0

29.03.2015 Wyjazd do Irlandii był naszym najgorszym występem w całych eliminacjach. Osłabieni brakiem kilku podstawowych zawodników Polacy co prawda długo prowadzili po golu Peszki, ale w doliczonym czasie gry rywale wyrównali.

13.06.2015 Domowy mecz z Gruzją zapamiętamy głównie z hat-tricka Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji do strzelenia trzech goli potrzebował niespełna czterech minut. Dzięki temu wygraliśmy 4:0, choć przy stanie 1:0 od utraty gola uratowało nas spojenie poprzeczki z słupkiem.

04.09.2015 Jedyna porażka Polaków w eliminacjach. We Frankfurcie walczyliśmy jednak z Niemcami jak równy z równym. Przegrana 1:3 wstydu nie przyniosła.

07.09.2015 Rozpędzeni biało-czerwoni nie dali najmniejszych szans Gibraltarowi. W wygranym 8:1 meczu z najsłabszą drużyną świata gole strzelali m.in. przeżywający ciężkie chwile na początku sezonu Jakub Błaszczykowski oraz 18-letni debiutant Bartosz Kapustka.

08.10.2015 Zwycięstwo w Glasgow miało zapewnić Polakom awans na Euro 2016. Zaczęło się wspaniale - już w trzeciej minucie do siatki trafił Lewandowski. Później jednak dwie piękne bramki zdobyli gospodarze. I dopiero akcja rozpaczy w ostatniej sekundzie i drugi gole Lewandowskiego dały zwycięski remis.

11.10.2015 Polacy nie zagrali ładnie, ale byli niezwykle skuteczni. Gole Krychowiaka i Lewandowskiego dały nam trzeci z rzędu występ na piłkarskich mistrzostwach Europy. Mecz zakończył się wielką fetą na Stadionie Narodowym.