Były tenisista Ilie Nastase został dyplomatą. 71-letni Rumun będzie konsulem honorowym Czech w swoim kraju. O nowej roli byłego sportowca poinformował czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek. Nastase będzie pracował w Konstancy. "To dla mnie wielki zaszczyt. Mój własny kraj nie dał mi takiej szansy, ale wy mi ją podarowaliście i doceniam to" - podkreślił Rumun.

Były lider światowego rankingu słynie z kontrowersyjnych zachowań. Czesi są jednak przekonani, że wybranie triumfatora French Open 1973 na konsula honorowego to dobra decyzja.

Ufam panu Nastase. W dyplomacji musimy dobrze ważyć słowa. Sądzę, że pan Nastase jest tego w pełni świadomy. Jestem przekonany, że jego transfer ze sportu do dyplomacji będzie pełnym sukcesem, ponieważ widzę go jako osobę, która zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim ciąży w nowej roli - zaznaczył czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek.

Najpierw mówi, potem myśli

Ciężarna Serena Williams nago na okładce "Vanity Fair"

Spodziewająca się dziecka Serena Williams znalazła się na okładce amerykańskiego czasopisma "Vanity Fair". Zdjęcie słynnej tenisistki zrobiła ceniona fotografka Annie Leibovitz. czytaj więcej

Rumun do 2020 roku został zdyskwalifikowany. Nie może pełnić jakichkolwiek funkcji w tenisowym światku. To efekt komentarzy pod adresem Amerykanki Sereny Williams i zachowania podczas kwietniowego meczu Pucharu Federacji. Rumun na jednej z konferencji w obraźliwy sposób zastanawiał się, jakiego koloru skórę będzia miało dziecko Williams. Nerwy puściły mu z kolei podczas pojedynku Sorany Cirstei z Brytyjką Johanną Kontą. Obraził sędziego, kapitan rywalek Anne Keothavong, dziennikarza oraz Kontę. Ta ostatnia była najpierw mocno zdenerwowana, a potem miała łzy w oczach. Z tego powodu pojedynek został przerwany. Konta wygrała ostatecznie 6:2, 6:3.

Za te przewinienia Rumun jeszcze przez ponad trzy lata nie będzie mógł pełnić żadnej oficjalnej funkcji w turniejach pod egidą ITF. Poza tym do końca przyszłego roku nie otrzyma akredytacji ani biletu na żadną, ważną, sportową imprezę.

Nastase ma doświadczenie w polityce. W 1996 roku startował - bez powodzenia - w wyborach na mera Bukaresztu, a pięć lat temu dostał się do senatu.

(ug)