Broniący tytułu Francuz Sebastien Loeb wygrał 80. Rajd Monte Carlo, pierwszą rundę mistrzostw świata. Zwycięstwo w klasie PWRC, mimo dużych problemów na trasie rajdu, odniósł Michał Kościuszko.

Loeb pewnie wygrał Rajd Monte Carlo i wygląda na to, że zaczyna kolejny sezon swojej dominacji. Francuz od siedmiu lat nieprzerwanie zdobywa tytuł rajdowego mistrza świata, a zwycięstwo w Monako jest już szóstym w jego karierze w tym rajdzie. Radość zagościła także w ekipie Michała Kościuszki. Polak jadący Mitsubishi Evo X, po ogromnych problemach ze skrzynią biegów w czwartym dniu rajdu, dowiózł dzisiaj zwycięstwo w klasie PWRC i zgarnął 25 punktów do klasyfikacji generalnej mistrzostw.

Krakowianin, reprezentujący Team Lotos Dynamic, ubiegłoroczną rywalizację w klasie PWRC zakończył na 3. miejscu. Rozpoczynające się zmagania o tytuł najlepszego kierowcy Kościuszko zaczął więc od mocnego uderzenia. Wywozimy z Monte Carlo 25 punktów i jako liderzy PWRC wystartujemy w kolejnej rundzie Mistrzostw Świata . Nasza radość jest wielka.- mówił Polak po dojechaniu do mety ostatniego odcinka specjalnego.

W tegorocznej edycji Rajdu Monte Carlo zawodnicy przejechali 18 odcinków specjalnych o łącznej długości 433 kilometrów. Pierwszy Rajd Monte Carlo został zorganizowany w 1911 roku przez księcia Monako Alberta I. To najstarszy kontynuowany cyklicznie do dzisiaj rajd samochodowy na świecie; jest starszy o 10 lat od następnej w kolejności imprezy tego typu - Rajdu Polski.

Klasyfikacja generalna 80. Rajdu Monte Carlo, klasa WRC:

1. Sebastien Loeb Francja/Citroen DS3) 4:32.39
2. Dani Sordo (Hiszpania/Mini John Cooper Works) + 2:45,50
3. Petter Solberg (Norwegia/Ford Fiesta RS) + 3:14,20
4. Mikko Hirvonen (Finlandia/Citroen DS3) + 4:05,80
5. Jewgienij Nowikow (Rosja/Ford Fiesta RS) + 6:03,4