Ponad 100 zawodników z 41 krajów, w tym czterech Polaków, pobiegnie trasą o długości 250 kilometrów przez pustynię Gobi w Chinach. To drugi z ultramaratonów wchodzących w skład cyklu zawodów 4Deserts Series. Pierwszy odbył się w lutym na jordańskiej pustyni.

Bieg ukończyło czterech Polaków: 40-letni Andrzej Gondek (Warszawa), 39-letni Daniel Lewczuk (Warszawa), 46-letni Marek Wikiera (Gdańsk) i 40-letni Marcin Żuk (Piaseczno). Wszyscy są już w Chinach i w niedzielę wystartują w grupie 91 mężczyzn oraz 22 kobiet.

4Deserts to cztery ultramaratony rozgrywane na czterech krańcowo różnych pustyniach. Trzecie zawody odbędą się w październiku na Atakamie w Chile, a ostatniev - w listopadzie na Antarktydzie.

Zawody 4Deserts uznawane są za jedne z najtrudniejszych biegów świata. Wymagają od zawodników nie tylko bardzo dobrego przygotowania fizycznego, ale również psychicznego, które jest kluczowe podczas pokonywania dziesiątków kilometrów w nieprzystępnym środowisku. W ciągu sześciu dni trzeba pokonać 250 kilometrów, a więc codziennie maraton, w zmiennym klimacie i ukształtowaniu terenu. W sumie 1000 kilometrów - powiedział Żuk.

Dodał, że każdy biegnie z ekwipunkiem na plecach, w którym oprócz wymaganego sprzętu musi mieć pożywienie na tydzień przebywania na pustyni. Organizator zapewnia tylko wodę, namiot i opiekę medyczną, gdyż cały cykl rozgrywany jest w formule self supported race.

Ekskluzywne grono 28 osób

Ukończenie każdego z czterech ultramaratonów daje wejście do klubu 4Deserts. Obecnie nie ma w nim żadnego Polaka. Natomiast ukończenie wszystkich biegów w jednym roku gwarantuje przynależność do elitarnego klubu 4Deserts Grand Slam (Wielki Szlem). Pierwszą osobą, która dokonała tej sztuki był Amerykanin Dean Karnazes. Obecnie jest na świecie tylko 28 osób, które mogą się pochwalić takim osiągnięciem. W tym gronie jest zaledwie siedmiu Europejczyków.

W tym roku to najwyższe wyzwanie podjęły 22 osoby, ale na pustynię Gobi wyruszy 19. Wśród nich oprócz czterech Polaków jest pięciu Hiszpanów, trzech Amerykanów, Szwajcar, Duńczyk, Kanadyjczyk, Australijczyk, Nowozelandczyk, Koreańczyk oraz 66-letni Japończyk Tadashi Murakami, najstarszy uczestnik.

Gobi to największa pustynia Azji i piąta co do wielkości na świecie. Jest także najbardziej wietrznym obszarem, nie licząc terenów polarnych. Panuje tu bardzo zróżnicowany klimat.

(MRod)