Joanna Kulig została mamą - dowiedział się "Super Express". Aktorka od kilku miesięcy przebywa razem z mężem Maciejem Bochniakiem w Kalifornii. Uczestniczą tam w promocji "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego.

Joasia urodziła kilka dni temu - potwierdza informacje Super Expressu Piotr Dzięcioł, producent filmowy, który przebywa w Los Angeles. Pytany o to, czy Kulig pojawi się na gali rozdania Oscarów w najbliższą niedzielę, Dzięcioł odpowiedział: "Nie wiem jeszcze, czy do nas dołączy".

Trzy nominacje dla "Zimnej wojny"

"Zimna wojna" jest nominowana do Oscara w trzech kategoriach. Obraz ma szansę na statuetki w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny", "najlepszy reżyser" i "najlepsze zdjęcia". Laureatów Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej poznamy 24 lutego. W tym roku Oscary zostaną przyznane po raz 91.

O Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny - poza "Zimną wojną - powalczy meksykańska "Roma" Alfonso Cuarona, libańskie "Kafarnaum" Nadine Labaki, niemiecki "Never Look Away" Floriana Henckela von Donnersmarcka i japoński film "Złodziejaszki" Hirokazu Koreedy.

Nominację za zdjęcia do "Zimnej wojny" otrzymał operator Łukasz Żal. Paweł Pawlikowski ma zaś szansę za nagrodę w kategorii "najlepszy reżyser".

Łukasz Żal za zdjęcia był nominowany także do m.in. prestiżowej nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (ASC Award).

Pawlikowski został za reżyserię filmu został nagrodzony także w Cannes. Filmowiec jest już laureatem Oscara za "Idę".

"Zimna wojna" opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w "Zimnej wojnie" rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem scenariusza, napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. 

Zdjęcia do filmu powstały między styczniem a sierpniem 2017 roku. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i Chorwacji. Producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia OpusFilm, a dystrybutorem firma Kino Świat.