Od lipca do listopada 2022 roku będzie można korzystać z przejazdów starodawnymi pociągami Kolei Galicyjskich. To za sprawą VIII edycji Małopolskich Szlaków Turystki Kolejowej. Inaugurację sezonu retro pociągów zaplanowano na 3 lipca.

Para buch, koła w ruch. Rusza VIII Edycja Małopolskich Szlaków Turystki Kolejowej! Tradycją stały się już kolejowe podróże po Małopolsce z wykorzystaniem historycznych parowozów i wagonów z początku XX wieku. Rok 2022 będzie kolejnym, w którym będzie można zobaczyć żywą historię naszej kolei i prawdziwe perełki na szynach - zachęca urząd miasta w Rabce-Zdroju.

Jaki pociąg będzie kursował w ramach Kolei Galicyjskich?

Do przejazdów zostanie wykorzystana kolekcja zabytkowych lokomotyw i wagonów z pierwszej połowy XX wieku stacjonujących w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce.

Jest to jedyne w Polsce muzeum, które utrzymuje w pełnej sprawności aż cztery parowozy z lat 1932-1956 oraz historyczne wagony pasażerskie i towarowe z lat 1896-1960 - informuje rabczański urząd.

Organizatorem przejazdów będzie Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei we współpracy z PKP CARGO. Projekt wsparło finansowo Województwo Małopolskie w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna".

Rozkład jazdy pociągów retro

Pociągi historyczne w Małopolsce w sezonie 2022 rozpoczną kursowanie 3 lipca. Tego dnia "retro" ruszy z Nowego Sącza w kierunku Dobrej.

Oto rozkład jazdy Kolei Galicyjskich:

  • 3 lipca - wyjazd o 11:00 z Nowego Sącza (przez Męcinę, Limanową, Tymbark), przyjazd do Dobrej o 13:30. W Dobrej odbędzie się X Galicyjski Piknik Kolejowy Dobra i Bicie Rekordu Świata w śpiewaniu piosenki kolejowej. Wyjazd z Dobrej o 18:00, przyjazd do Nowego Sącza na 20:00.
  • 18, 31 lipca, 7, 14  sierpnia (niedziele) - pociąg Transwersalny. Odjazd z Nowego Sącza o 10:50, postoje na stacjach: Nowy Sącz Miasto, Męcina, Limanowa, Tymbark, Dobra, Kasina Wielka, Mszana Dolna, Rabka Zdrój. Przyjazd do Chabówki około 14:30. Powrót z Chabówki ok. 16:30, przyjazd do Nowego Sącza ok. 20:00.
  • 10 września (sobota) - Tarnów - Tuchów oraz Tarnów - Żabno
  • 11 września (niedziela) - Tarnów - Tuchów oraz Tarnów - Żabno
  • 1 października (sobota) - Nowy Sącz - Muszyna, Muszyna - Żegiestów, Muszyna - Krynica
  • 2 października (niedziela) - Nowy Sącz - Biecz, Biecz - Gorlice - Nowy Sącz
  • 11 listopada (święto) - Nowy Sącz - Krynica Zdrój - Nowy Sącz

Ponadto, w wakacyjne weekendy PKP Cargo uruchamia przejazdy na krótkiej trasie z Chabówki do Kasiny Wielkiej. Dzięki temu, na trasie kolejowej Nowy Sącz - Chabówka będzie można zobaczyć aż dwa różne składy retro - informuje urząd miasta w Rabce-Zdroju.

Szczegółowe informacje można uzyskać:

Opracowanie: