​W nocy z soboty na niedzielę w Tatrach zaczął wiać silny wiatr, osiągający prędkość w porywach do 100 km/h. Temperatura na szczycie spadła do -8 st. C. Z uwagi na silny wiatr wstrzymano kursowanie kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

W niedzielę na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zaplanowano konkurs Pucharu Świata w skokach, któremu mogą towarzyszyć trudne warunki spowodowane silnym wiatrem. 

W Zakopanem mocno wieje, porywy osiągają od 7 do 17 m/s. Podczas gdy o godzinie 8 w Zakopanem prędkość wiatru wiejącego z kierunków południowych osiągała 21 m/s (75,6 km/h), na Kasprowym Wierchu wiatromierze wskazywały porywy do 26 m/s (93,6 km/h).

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne. Silny i porywisty wiatr powoduje łamanie się gałęzi i drzew na tatrzańskich szlakach. 

Poruszanie się w takich warunkach jest bardzo utrudnione - ostrzega Tatrzański Park Narodowy. 

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

W niedzielę na wschodzie Polski spadnie więcej deszczu, a w całym kraju będzie wiał porywisty wiatr, osiągający prędkość do 60 km/h - powiedział Jakub Gawron, synoptyk Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB.

Jak przekazał, za sprawą niżu z centrum nad południową Szwecją, w niedzielę do Polski napywać będzie nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie. W poniedziałek spodziewane są kilkustopniowe spadki temperatur.

W niedzielę strefa opadów przesunie się z zachodniej nad wschodnią połowę kraju. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, w całym kraju, możliwe są opady deszczu. Nieco intensywniejsze opady prognozowane są nad Polską centralną i wschodnią. Na Warmii i w Małopolsce suma opadów może dojść do około 10 mm. W obszarach podgórskich będą to opady deszczu ze śniegiem. W wyższych partiach Sudetów może spaść do 5 cm białego puchu. Temperatura maksymalna wyniesie  od 4 stopni Celsjusza na wschodzie kraju i w obszarach podgórskich Karpat do 9 stopni na zachodzie Polski. Wiatr umiarkowany i dość silny, w całym kraju porywisty, osiągający do 60 km/h. W obszarach podgórskich może osiągać od 70 do 80 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru dochodzić będą w Karpatach do 100 km/h, w Sudetach do 110 km/h - powiedział Jakub Gawron z IMGW-PIB.

W nocy strefa frontowa będzie zaznaczać się na południowym wschodzie kraju i tam będzie najwięcej chmur. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami możliwe są słabe opady deszczu, na południowym wschodzie deszczu i deszczu ze śniegiem, w obszarach podgórskich również śniegu.  W szczytowych partiach Tatr może spaść powyżej 10 cm śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od minus 1 na południu, zero na wschodzie, do plus 3 stopni na północnym zachodzie i nad morzem. W obszarach podgórskich Karpat, w obniżeniach terenu, możliwe są spadki temperatur do minus 3 stopni. Wiatr będzie południowo-zachodni, umiarkowany i porywisty. Najsilniejsze porywy wiatru spodziewane są nad morzem, gdzie jego prędkość może dochodzić do 70 km/h. Na pozostałym obszarze porywy będą słabnąć i w obszarach podgórskich Karpat wyniosą początkowo do 65/h, w Bieszczadach do 90 km/h, w Tatrach do 80 km/h.