We Wrocławiu powstaje internetowa Mapa Znikającego Miasta. To swego rodzaju sentymentalne archiwum. Przypomina o nieistniejących już albo wyglądających zupełnie inaczej wrocławskich budynkach. Zobaczymy na niej m.in.: wieżę widokową Cesarza Wilhelma w lesie Osobowickim czy Kino Dworcowe.

Jak informuje Wrocławski Instytut Kultury "Znikające Miasto" to główny temat serii wykładów oraz spotkań organizowanych w Barbarze, siedzibie instytutu. W ramach tych wydarzeń, uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami, wspomnieniami i wiedzą o stopniowym zanikaniu różnych elementów z przestrzeni Wrocławia. Wskazane przez nich miejsca naniesiono na internetową mapę, do której każdy ma dostęp.

Naszym zadaniem jest uchwycenie tego, co znika, a nie jest tak uchwytne materialnie jak na przykład duży budynek, który po prostu zostaje zburzony. Staramy się też i mamy nadzieję, że nam się uda pokazać nieistniejące style bycia i funkcjonowania życia we Wrocławiu - mówi Natalia Romaszkan z Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Jak dodaje warto przypomnieć np. wspaniałe i naprawdę zjawiskowe ogródki gastronomiczne, które działały kiedyś na parterze Renomy i legendarny wrocławski Hortex. Czy w końcu Bar Barbara, który był miejscem randek, spotkań i różnych ekscytujących sytuacji życiowych. Zupełnie legendarne i kultowe miejsce, które istnieje do dzisiaj, już nie w formie barowej - dodaje.

Fajnie się gdzieś tam zanurzyć w tych wspomnieniach, bo nagle odkrywamy zupełnie inną wizję Wrocławia , który czasem wygląda po prostu jak z paryskich pocztówek - podkreśla Romaszkan.

 "Znikające Miasto" można znaleźć na stronie internetowej. Można się tam dowiedzieć o nadchodzących spotkaniach, wykładach oraz jak można włączyć się w proces tworzenia "Mapy Znikającego Wrocławia".