Zarzut znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem usłyszał były kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kościerzynie - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku powiedział, że Prokuratura Rejonowa w Sopocie nadzoruje postępowanie przygotowawcze prowadzone w sprawie znęcania się nad zwierzętami w schronisku dla zwierząt w Kościerzynie.

W trakcie śledztwa prokuratura m.in. uzyskała opinię biegłego lekarza weterynarii specjalisty chorób psów i kotów. Na podstawie całego zgromadzonego materiału dowodowego, w tym uzyskanej opinii biegłego lekarza weterynarii, prokurator we wtorek ogłosił podejrzanemu 51-letniemu Rafałowi J. zarzut znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem - dodał Duszyński.

Według śledczych, Rafał J. bił zwierzęta m.in. policyjną pałką "Tonfa", kopał, uderzał drzwiami oraz straszył. Dodatkowo mężczyzna miał nie zapewnić im odpowiedniej opieki weterynaryjnej.

Zarzut obejmuje okres od stycznia 2020 r. do października 2021 r., kiedy podejrzany pełnił funkcję kierownika schroniska dla zwierząt prowadzonego przez Fundację "ANIMALSI".

Nie przyznał się do zarzutu

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Rafał J. nie przyznał się do stawianego zarzutu i złożył obszerne wyjaśnienia. Podejrzany złożył też wnioski dowodowe, które zostaną rozpoznane w toku dalszego postępowania. Prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór policyjny oraz nakaz powstrzymywania się od działalności związanej z opieką nad zwierzętami.

Mężczyźnie grozi kara więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat.