Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałem dla większości powiatów w Pomorskiem wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Niższe temperatury będą jedynie nad samym morzem. Mimo plażowej pogody, nie można jednak korzystać z większości kąpielisk w Trójmieście, ponieważ zakwitły sinice.

Synoptycy IMGW prognozują upał w długi sierpniowy weekend. Temperatura maksymalna w dzień ma sięgać od 30 stopni do 32 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy ma wynosić od 14 st. do 17 st. Celsjusza. Jednocześnie IMGW zapowiada na swojej stronie internetowej, że prawdopodobnie ostrzeżenie będzie kontynuowane z wyższym stopniem.

Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku do godz. 20 wieczorem dla powiatów: gdańskiego, kościerskiego, tczewskiego, chojnickiego, starogardzkiego, sztumskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, kościerskiego, kartuskiego, chojnickiego, bytowskiego, człuchowskiego i słupskiego. Nieco niższe temperatury będą nad samym morzem.

Gdzie nie wolno się kąpać?

Mimo plażowej pogody, nie powinno się jednak korzystać z większości kąpielisk w Trójmieście - na osiemnastu kąpieliskach nad morzem pojawiły się sinice. Sanepid na swojej stronie internetowej poinformował w sobotę rano, że woda na większości kąpielisk w Zatoce Gdańskiej jest nieprzydatna do kąpieli.

Sanepid wskazał, że nie powinno się kąpać w:

  • Rewie od strony Zatoki Gdańskiej;
  • Mechelinkach;
  • Gdyni - Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie;
  • w Sopocie - wejścia - 13-17, Kolibie, Parku Północnym, K22, Łazienkach Południowych I oraz II, wejściu 32A-33;
  • w Gdańsku - Jelitkowie, Gdańsku Orle,
  • Mikoszewie;
  • oraz Jantarze.

Z aktualnych danych zamieszczonych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w sobotę rano na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami - woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać.

Informacje o sinicach

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów.

Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.