​Koncerty amerykańskiej wokalistki Tori Amos, zespołów Tokio Hotel i Megadeth, festiwale z udziałem muzyków Pink Floyd i Genesis oraz liczne występy krajowych muzyków wypełniają tegoroczny kalendarz wydarzeń w katowickim Spodku i sąsiadującym z halą Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Jak podała zarządzająca obiektami spółka PTWP Event Center, w minionym roku Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) odwiedziło blisko 750 tys. gości, którzy wzięli udział w 440 wydarzeniach - kulturalnych, sportowych i biznesowych. W samym Spodku odbyło się 281 wydarzeń przy ponad 450-tysięcznej publiczności.

Tegoroczny kalendarz koncertów, spektakli, rozgrywek sportowych, targów czy konferencji nie odbiega od realizowanego przed pandemią. Jak ocenia prezes PTWP Event Center Marcin Stolarz, mocnym punktem tegoroczne programu Spodka i MCK będą wydarzenia muzyczne.

Koncerty m.in. Tokio Hotel, Tori Amos i Megadeth

18 lutego w MCK wystąpią znani tenorzy Tre Voci, a 25 marca w Spodku - Brodka i przyjaciele. 28 kwietnia zagra i zaśpiewa amerykańska pianistka, autorka tekstów i wokalistka Tori Amos, 23 lipca wystąpi amerykańska grupa Megadeth, a 24 listopada duet Kwiat Jabłoni.

15-16 lipca po raz pierwszy w Spodku odbędzie się Summer Fog - festiwal skupiony wokół rocka progresywnego i psychodelicznego z przełomu lat 60. i 70., gdzie headlinerami będą Nick Mason z Pink Floyd oraz Steve Hackett z Genesis.

Natomiast MCK znajdzie się na trasie koncertowej zespołu Tokio Hotel zatytułowanej "Beyond the World". Niemieccy muzycy wystąpią w Katowicach 22 maja podczas jedynego koncertu w Polsce.

15 lutego w MCK wystąpi zespół Queen Machine, odtwarzający największe hity Freddiego Mercury’ego i zespołu Queen. 19 lutego w Spodku zagra grupa 4 Szmery, założona w 1998 roku jako tzw. tribute band, popularyzujący muzykę australijskiej legendy AC/DC.

23 marca zaplanowano koncert "Tribute to Dirty Dancing" - będzie to historia przeniesiona z popularnego w latach 80. filmu, opowiedziana tańcem i muzyką na żywo.
Dla młodszej publiczności 12-14 maja przeznaczone będą koncerty Księżniczki Disneya, podczas którego zabrzmią najsłynniejsze piosenki z klasycznych animacji i najnowszych przebojów kinowych.

W katowickich obiektach zagoszczą też festiwale: muzyki elektronicznej Tauron Nowa Muzyka, oraz Rawa Blues Festiwal.

17 lutego zaplanowano Game Music Concert, gdzie zabrzmi muzyka wykorzystywana w grach, natomiast fani muzyki filmowej 26 marca wysłuchają Pasji, czyli muzyki z filmu Mela Gibsona.

Dla fanów klasycznych brzmień 30 listopada w Spodku zaplanowano Koncert Muzyki Filmowej Wojciecha Kilara, a 28 października koncert filharmoników śląskich z repertuarem muzycznym z dużego i małego ekranu.

Festiwalowy kalendarz uzupełnią wydarzenia taneczne: 18-20 sierpnia Bachaturo oraz 9-12 listopada Festiwal elSol, goszczące tancerzy z wielu kontynentów.
Nowością będzie zaplanowany na jesień Octoberfest w Spodku, przygotowywany na wzór niemieckiego święta piwa przez współpracujący z katowickimi obiektami Browar Cieszyn.

Spodek to obiekt z bogatą historią wydarzeń rozrywkowych, sportowych i wystawienniczych. Oddany do użytku w 1971 r. stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon architektury w Polsce. Trybuny hali mieszczą 11 tys. osób, a w kompleksie znajdują się m.in. lodowisko, basen, sala gimnastyczna i hotel.