Budowa jednej z największych farm fotowoltaicznych na Podkarpaciu rozpoczęła się na terenie zakładu KFA Armatura w Nisku. Inwestycja o wartości kilku milionów złotych ma być oddana jesienią tego roku. Moc farmy to 1,8 MWp.

Po uruchomieniu farma pozwoli na pokrycie zużycia energii elektrycznej zakładu na poziomie blisko 20 proc. w skali roku.  

W oficjalnym rozpoczęciu budowy udział wziął m.in. starosta niżański Robert Bednarz, który podkreślił, że firma jest w regionie dużym pracodawcą, a jej rozwój to nowe miejsca pracy. Z naszej strony wspieramy każdą proekologiczną inicjatywę, która ma miejsce w naszym powiecie - dodał.

Jak podkreśliła prezes KFA Armatura Magdalena Tokarczyk-Cyran, jednym z obowiązków nowoczesnej firmy produkcyjnej jest troska o neutralizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Każdego dnia podejmujemy mniejsze i większe działania w tym zakresie. Farma z pewnością zalicza się do tych największych. To dla nas ogromne przedsięwzięcie, ale jesteśmy przekonani, że warto - podkreśliła.

Fotowoltaika w województwie podkarpackim jest bardziej efektywna w porównaniu do reszty kraju. Wynika to z wartości przeciętnego rocznego nasłonecznienia. W regionie utrzymuje się ono na poziomie ponad 1100 kWh/mkw czyli około 10 proc. powyżej średniej ogólnokrajowej.