5. Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna”, którego elementem wiążącym jest twórczość Tadeusza Kantora, rozpocznie się w piątek w Teatrze Przedmieście w Rzeszowie. Impreza potrwa do niedzieli. Wstęp na wszystkie spektakle jest darmowy.

Jak mówią gospodarze festiwalu, „Buda Jarmarczna” nawiązuje do idei sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, reżysera, twórcy happeningów, malarza i scenografa.

Twórczość Kantora cały czas jest elementem wiążącym nasz festiwal. Stanowi inspirację i motywację do poszukiwań teatralno-plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów. Nie koncentrujemy się jednak na samej sztuce mistrza, raczej proponujemy spektakle w duchu występów wędrownych trup teatralnych, inspirowanych ludowością i sztuką jarmarczną, bliską Kantorowi – przybliżył ideę festiwalu Maciej Szukała z Teatru Przedmieście, gospodarza imprezy.

W tym roku w programie festiwalu znalazły się propozycje artystów z Warszawy, Goleniowa, Rzeszowa, oraz polsko-boliwijskiej grupy aktorskiej.

Co w programie?

Pierwszego dnia publiczność będzie miała okazję obejrzeć autorski spektakl gospodarza festiwalu - Teatru Przedmieście „Kiedyś ci opowiem”

W programie kolejnych dni znajdzie się jeszcze spektakl „Pan i Pani O.”, na który zaprosi warszawski Teatr Pantomimy Mimo; polsko-boliwijska rodzinna grupa aktorska Entre dos Aguas un Teatro pokaże „Pass-Port”; na muzyczny performance „Ciało” zaprosi Zespół Małe Przyjemności z Olsztyna.

Na zakończenie w niedzielny wieczór wystąpi Teatr Brama z Goleniowa, który zaprezentuje przedstawienie „Zabawa”.

Wstęp na wszystkie spektakle jest wolny. Obowiązuje jednak rezerwacja miejsc: tel. 667 714 730

Organizatorem wydarzenia, które potrwa od 3 do 5 czerwca  jest Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne GATE. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.