Ponad 1000 sztuk nabojów i łusek z czasów I wojny światowej znaleziono w Bistuszowej w gminie Ryglice (woj. podkarpackie) w trakcie prac przygotowawczych pod budowę domu jednorodzinnego.

We wtorek, 24 maja, podczas przygotowywania terenu pod budowę domu jednorodzinnego, pracownicy odkopali amunicję pochodząca z okresu I wojny światowej - informuje podkarpacka policja.

O znalezisku zostali powiadomieni policjanci z Tarnowa, a dyżurny na miejsce skierował zespół minersko-pirotechniczny.

Znaleziona amunicja ma kaliber 7,62x54 i pochodzi z okresu I wojny światowej.

W sumie zabezpieczono ponad 1000 sztuk, mocno skorodowanej amunicji oraz łusek. Odkrycie może świadczyć, że w tym miejscu znajdowało się stanowisko strzeleckie, magazyn lub została ona zakopana, by ukryć ją przed wrogiem - czytamy na stronie internetowej podkarpackiej policji.

Jak dodają mundurowi, w związku z tym, że były to przedmioty pochodzenia wojskowego, zostaną one przekazane żołnierzom wojska polskiego z Rzeszowa. Ci zneutralizują amunicję w bezpieczny sposób na poligonie.

Cytat

Tarnowscy policjanci przypominają, o każdorazowym informowaniu o takich znaleziskach. Są to przedmioty, które przy nieumiejętnym obchodzeniu się z nimi, mogą spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia
- dodaje policja.