Działaczki opozycji antykomunistycznej po internowaniu przez komunistyczne władze w 1982 roku były przewożone do ośrodka odosobnienia w Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie). W dniach 22-24 lipca w mieście odbędą się uroczystości upamiętniające tamte zdarzenia.

Pierwszego dnia obchodów rocznicy zaplanowano konferencję z udziałem historyków. W drugim dniu zostanie odsłonięta tablica dziękczynna dla mieszkańców za okazane w czasie internowania wsparcie.

Historia ośrodka w Gołdapi

Ośrodek Odosobnienia dla Kobiet w Gołdapi, w dawnym województwie suwalskim, umieszczono w ośrodku wypoczynkowym Komitetu ds. Radia i Telewizji, o standardzie wyższym od przeciętnego dla takich instytucji. Mieściły się w nim duże hole, pełne roślin pokojowych i miękkich kanap, wielkie balkony i tarasy. Jednak dom stał w lesie, nie ogrodzony, wobec czego internowane przez blisko pół roku osoby pozbawione były możliwości wyjścia na dwór, spaceru, zajęć sportowych. Jedyną formą rekreacji było siedzenie na balkonie albo spacer po dużym tarasie umieszczonym na wysokości pierwszego piętra.

Pierwszy transport internowanych przybył do Gołdapi 6 stycznia 1982 r. Przez obóz przeszło 397 (lub według innych rachunków 394) kobiet, reprezentujących 33 regiony “S", najwięcej - 116 - z Dolnego Śląska, 67 z Mazowsza, a 25 z Gdańska. Przywieziono je z 83 miast i 6 wsi; było wśród nich 51 przedstawicielek zawodów inżynieryjno-technicznych, 46 nauczycielek, 38 studentek, 33 etatowe działaczki “S", 23 robotnice, 16 dziennikarek, itd. Najstarsza liczyła 63 lata, najmłodsza - 19, najwięcej internowanych mieściło się w przedziale wieku 25-40 lat. W Gołdapi swoje przedstawicielstwa miało - poza “S" - wiele innych ugrupowań i kierunków politycznych: np. KOR, KPN i WZZ.

Warto wspomnieć, że w momencie wypuszczania internowanych z obozu władze ze szczególną zajadłością polowały na te właśnie dowody życia intelektualnego i artystycznego uwięzionych, podobnie jak na ich dzienniki, pamiętniki, zapiski, itp. Ostatnia grupa, 26 kobiet, opuściła obóz 24 lipca 1982 r. Dlatego właśnie tego dnia odbędą się główne uroczystości w Gołdapi związane z 40. rocznicą istnienia Ośrodka Odosobnienia dla Internowanych działaczek wolnościowych.

Władze komunistyczne zaczęły po dwóch tygodniach od zamknięcia ośrodka w Gołdapi ponownie internować kobiety. Tym razem w Darłówku. Ostatnia z nich wróciła do domu 23 grudnia 1982 roku.