W Łodzi powstał, pierwszy w Polsce, telefoniczny przewodnik dla Ukraińców, w języku polskim i ukraińskim, stworzony na bazie aplikacji Tropiciel.

Specjalnie dla osób z Ukrainy, które przyjeżdżają do Łodzi, ekipa Tropiciela postanowiła przygotować trasę, która ułatwi im pierwsze dni w mieście. Umieściliśmy w niej najważniejsze informacje dotyczące między innymi edukacji, pomocy medycznej, organizacji pozarządowych czy pomocy psychologicznej - mówi Michał Rzepnikowski, szef firmy eDialog, od ponad trzech lat rozwijającej Tropiciela.

Przewodnik ma ułatwić "pierwsze chwile w Łodzi"

Są to materiały między innymi opracowane przez miejski portal lodz.pl. Zebrane tak, by ułatwić korzystanie z nich przez Polaków i Ukraińców. Wystarczy, za darmo zainstalować aplikację Tropiciel i/lub skorzystać z QR kodu.

Ekipą Tropiciela nie możemy przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów w Ukrainie, która jest nam niezwykle bliska - podkreśla Rzepnikowski. 

Cytat

Jeszcze niedawno tworzyliśmy tłumaczenia naszych tras spacerowych i edukacyjnych na język ukraiński. Dlatego postanowiliśmy stworzyć w naszej aplikacji przewodnik, który ma ułatwić pierwsze chwile w Łodzi, mieście z którego się wywodzimy
- dodaje.

Obsługa jest bardzo prosta. Należy zainstalować Tropiciela, który za darmo dostępny jest dla wszystkich typów smartfonów. Wystarczy zeskanować kod QR z poniższej grafiki lub wejść na: https://play.geotropiciel.pl/trasa/xBuJW przypadku braku zainstalowanej aplikacji automatycznie przeniesie wpierw do pobrania i zainstalowania Tropiciela.

Co znajdziesz w przewodniku?

Przewodnik zawiera:

  • Informacje o legalizacji pobytu w Polsce
  • Informacje o pomocy psychologicznej
  • Informacje o pomocy lekarskiej
  • Informacje edukacji w Polsce, lista szkół w Łodzi prowadzących zajęcia przygotowawcze
  • Listę numerów alarmowych
  • Informacje o operatorach telefonów i w jaki sposób zdobyć kartę sim
  • Listę organizacji oferujących swoją pomoc (np. Centrum Dialogu)

Do wszystkiego dodane są numery telefonów i adresy i wskazówki dojazdów, jeśli jest taka potrzeba.

Ważnym elementem wsparcia działań firm, organizacji czy NGOsów zbierających dary i oferujących pomoc dla naszych sąsiadów jest możliwość umieszczenia w przewodniku własnych opisów działań.

Jeśli jesteś pracownikiem czy wolontariuszem organizacji niosącej pomoc uchodźcom z Ukrainy, jest możliwość uwzględnienia Waszej pracy w naszym przewodniku. Wystarczy, że wypełnicie nasz formularz: https://forms.gle/by5x2FyDuLa45in17 - dodaje Rzepnikowski.

Przewodnik aktualnie posiada wersję ukraińską i polską.