Dwa nowe gatunki niesporczaków, czyli bardzo małych zwierząt bezkręgowych, odkrył dr Daniel Stec z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Naukowiec z Krakowa - korzystając z przywileju odkrywcy - nowe gatunki nazwał na cześć swojego włoskiego kolegi-badacza i... Roberta Makłowicza.

Dwa nowe gatunki niesporczaków - bardzo małych i wytrzymałych organizmów - opisuje na łamach "Zoological Studies" dr Daniel Stec z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Nowa publikacja ukazała się w połowie grudnia bieżącego roku.

Mesobiotus maklowiczi i Mesobiotus diegoi

Jeden z nowo odkrytych gatunków swoją nazwę, Mesobiotus maklowiczi, otrzymał na cześć Roberta Makłowicza - historyka, dziennikarza, pisarza, podróżnika i krytyka kulinarnego, "który mieszka w Krakowie i czasami robi zakupy na pobliskim targu niedaleko instytutu" - czytamy w informacji prasowej związanej z publikacją.

Nazwa drugiego - Mesobiotus diegoi - wywodzi się od imienia Diego Fontaneto, naukowca pracującego we włoskim instytucie badań wody (Istituto di Ricerca sule Acque) w Verbanii. Dr Fontaneto współpracuje z dr. Stecem i jest specjalistą z zakresu ekologii i biogeografii meiofauny - bardzo małych zwierząt związanych ze środowiskami wodnymi (długość ich ciała jest mniejsza niż 1 mm, a grupa ta obejmuje m.in. nicienie, niesporczaki, wirki, wrotki, brzuchorzęski, małżoraczki, niektóre skorupiaki itp.).

O nowych gatunkach niesporczaków

Dwa nowe gatunki niesporczaków pochodzą z Republiki Południowej Afryki. Mają intrygujący wygląd (przypominają małe niedźwiadki, stąd też ich angielska nazwa "water bears") i niesamowitą odporność na warunki zewnętrzne. Dzięki zdolności do przejścia w stan życia utajonego zwany tutaj kryptobiozą, są to jedne z najbardziej wytrzymałych zwierząt, jakie znamy.

Niesporczaki mogą przetrwać w próżni, w temperaturze bliskiej zera absolutnego, w warunkach wysokiego promieniowania jonizującego, a nawet całe dekady bez wody. Wysłano już je kiedyś na Księżyc; sprawdzano nawet, czy przetrwają splątanie kwantowe. W tej ostatniej kwestii nie było zgody wśród naukowców co do wyników badania.

Niesporczaki są rozdzielnopłciowe, hermafrodytyczne lub partenogenetyczne i obecnie znanych jest około 1300 gatunków. Rozmnażają się składając jaja, których powierzchnię pokrywają często wyrostki różnego kształtu. Charakterystyczną cechą obu nowo poznanych gatunków są jaja "intrygująco ornamentowane" - u jednego powierzchnia jest pokryta stożkami, przypominając papierową ozdobę na choinkę zwaną "jeżem", z kolei u drugiego wyrostki przypominają kapelusze.